Aşıdan kaçanlara ve karşıtlarına karşı mücadele başlıyor: Bakın ne yapılacak?

Türkiye'de koronavirüs vakalarında korkutan artış sürerken, aşı olmaktan kaçanlar da sorun oldu. Aşı karşıtlarına karşı ikna çalışmaları sürerken, yeni bir öneri de ortaya atıldı

Aşıdan kaçanlara ve karşıtlarına karşı mücadele başlıyor: Bakın ne yapılacak?

Türkiye'de koronavirüs vakalarında rekor üstüne rekor kırılıyor. Korkutan rakamlar her güçün artıyor.

Türkiye'de son 24 saatte 319 bin 316 Kovid-19 testi yapıldı, 62 bin 606 kişinin testi pozitif çıktı, 288 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 bin 973 oldu.

Son 24 saatte 52 bin 184 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 643 bin 734'e yükseldi.

Test sayısı 43 milyon 467 bin 516'ya ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 212 bin 645, vefat sayısı 35 bin 608, ağır hasta sayısı 3 bin 240 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,3, yatak doluluk oranı yüzde 56,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 34,9, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Koronavirüs vakalarının düşürülmesi içinse tüm dünyada en büyük çare olarak aşı gösteriliyor.

Aşılama hızla devam ederken, aşıdan kaçanlar da sorun oluyor. Aşı karşıtları çeşitli bahaneler ortaya atarken, ikna çalışmaları da sürüyor.

Aşıdan kaçanlara ve aşı karşıklarına karşı yeni bir çare önerisi ortaya atıldı.

MHP'nin tıp profesörü milletvekili Sefer Aycan, halk sağlığını etkileyen bir bulaşıcı hastalık söz konusu olduğunda aşı olmak gerektiğini, bunun bireysel tercihlere bırakılamayacağını söyledi. Aycan, Milliyet'teki habere göre şu görüşleri dile getirdi:

- Aşı yaptırmak zorunlu bir şeydir; bulaşıcı hastalık varsa, hükümet bununla ilgili aşı çalışması başlatmışsa ‘aşı yaptırmıyorum’ deme hakkı yok. 

- Ben halk sağlıkçıyım. Halk sağlığının genel prensibi böyledir. Kanunlarımız da böyle. 

- Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, ‘bir bulaşıcı hastalık varsa, idarenin aldığı karara herkesin uyması zorunludur’ der. 

- Bakanlık ikna ile aşı yapmak yolunu tercih etti, hükümet gönüllülüğü esnek bıraktı. Bu da böyle bir sonuç doğurdu. 

- Aşıya karşı reaksiyon gösteren insanlar var, her zaman vardı. Kovid-19 da aşı reddi olayına dönüşüyor. Buna müsaade etmemek lazım.

- Sağlık Bakanlığı’nın daha katı bir tavır sergilemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben zorla yapılması gerektiğini düşünüyorum. 

- Onun yaptırmaması, hepimizi etkiliyor, hastalığı topluma bulaştırıyor. Bu yüzden Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun uygulanması gerektiğini düşünüyorum. 

- Maske takılmıyor diye ceza yazılıyor. Toplum sağlığını tehdit ediyor diye. Aşı yaptırmayana da ceza uygulanabilir. Mevcut kanun bunu zaten sağlıyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER