'Aşılarımızın etkisi düşük' diyen Çinli yetkiliden önemli açıklama

"Çin aşılarının çok yüksek koruma oranları yok" deyip 'farklı aşıları birlikte kullanmayı değerlendirdiklerini' açıklayan Çin Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Gao Fu: Sözlerim yanlış anlaşıldı

'Aşılarımızın etkisi düşük' diyen Çinli yetkiliden önemli açıklama

"Çin aşılarının çok yüksek koruma oranları yok" diyen ve Pekin yönetiminin aşıların etkinlik oranlarını yükseltmek için resmi olarak başka formülleri gözden geçirdiğini açıklayan Çin Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Gao Fu, yanlış anlaşıldığını savundu. Fu, bu sözlerinin dünya çapında 'itiraf' olarak yorumlanması için "Tam bir yanlış anlaşılma" dedi.

'BİLİMSEL BİR VİZYON ORTAYA KOYDUM'

Fu, Çin Komünist Partisi'nin İngilizce yayın organı Global Times ile özel söyleşisinde, söz konusu açıklamaları 'aşıların etkinlik oranlarının nasıl yükseltilebileceğine' ilişkin bilimsel bir bağlamda yaptığını, doz değişimi veya başka aşılarla karışımdan söz ederken bilimsel bir vizyon ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

'BÜTÜN BİLİM İNSANLARININ ELE ALMASI GEREKEN BİR SORUN'

Fu, "Dünyadaki bütün aşıların koruma oranları bazen yüksek, bazen düşüktür. Bu oranların nasıl yükseltileceği meselesi dünya çapında bütün bilim insanları tarafından ele alınması gereken bir sorudur" diye konuştu. Çinli yetkili,  "Bu bağlamda, doz sayısı, doz aralığı ve farklı tip aşılarla ek aşılama gibi, aşılama sürecinin ayarlanmasını düşünebileceğimizi söylüyorum" dedi. 

İnsanlığın Covid-19'la ilk kez karşılaştığını ve aşılama konusunda ele alınması gereken birçok bilimsel sorun olduğunu belirten Fu, "Bugüne dek benimsediğimiz tüm aşılama süreçleri başka virüs aşılarına dair önceden var olan varsayımlara dayanıyordu ve bu varsayımlar gayet işe yaradı. Fakat gelecekte, eğer iyileştirmeler yapmaya ihtiyacımız olursa, yeni tür korona virüsünün özelliklerine ve aşılama durumuna dayalı olarak ayarlamalar yapabiliriz" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER