"Aşıyı buldum" dedikten sonra kaybolan Ercüment Ovalı korona mutasyona uğrayınca ortaya çıktı

Koronavirüsün mutasyona uğraması tüm dünyada tedirginlik yaratırken, Prof. Dr. Ercüment Ovalı konuyla ilgili açıklamada bulundu

"Aşıyı buldum" dedikten sonra kaybolan Ercüment Ovalı korona mutasyona uğrayınca ortaya çıktı

Çin'den 1 yıl önce yayılmaya başlayan koronavirüs mutasyona uğrarken bu durum tüm dünyada panik havası yarattı. Onay alan bazı aşılardan sonra toplu aşılama programlarının başlayacağı bu günlerde mutasyonun aşıların etkinliğini azaltıp azaltmayacağı merak edildi.

Sessizliğe bürünmüştü

Salgının ilk başladığı zamanlarda laboratuvara kapanan ve aşıyı bulduğuna dair açıklamalarda bulunan Ercüment Ovalı daha sonra sessizliğe bürünmüştü. Ovalı en son Dornaz Alfa ilacını koronavirüs tedavisi için önerirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz" demişti. Bakanın açıklamasından sonra açıklama yapmayan ve sessizliğe bürünen Ovalı koronavirüsün mutasyona uğramasıyla birlikte ortaya çıkarak değerlendirmelerde bulundu.

Aşılar devre dışı kalacak

Sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan Ovalı, "Mevcut mutasyonlar şimdilik aşıların etkinliğini etkileyecek yapıda değil. Ama bu mutasyon hızı devam ederse aşıların devre dışı kalması kaçınılmaz görülmektedir. Mutasyonlardan en çok etkilenecek aşılar spike proteinin hedefleyen aşılar olup, bu durum; Pfizer, Moderna, Astrazenka gibi aşıları devre dışı bırakabilir" dedi.

'Haftalar önce yazmıştım'

Ovalı açıklamalarının devamında, "Ayrıca aşılara olan talebin yoğunluğu nedeniyle de her ülkenin özellikle kendi aşısını üretme zorunluluğu bir kez daha gündeme gelecektir. Yoğun karantina olmadan yapılacak kademeli aşılamanın, yeni mutasyonların oluşumunu engelleyemeyeceğini, mevcut uluslararası politikaların değil pandemiyi durdurmak aşıya dirençli yeni Covid-21'e neden olacağını haftalar önce yazmıştım" şeklinde konuştu. Ovalı açıklamalarının devamında yeni yazısında çözümü yazacağını da aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER