Bakan Koca açıkladı: İşte koronavirüsün en çok arttığı 10 şehir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında İstanbul'un kontrollü olduğunu ve ciddi bir artış yaşanmadığını belirtirken, en çok artış yaşanan 10 ili de açıkladı

Bakan Koca açıkladı: İşte koronavirüsün en çok arttığı 10 şehir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a yaptığı açıklamada koronavirüs salgınında şehirlerin durumunu anlattı.

İstanbul'da şu anda ciddi bir artış olmadığını ve şu anda daha kontrollü olduğunu vurgulayan Koca, "Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da artış var, dikkatlerimiz bu iki bölgede. Ege’de artış yok. İzmir’de kısmi bir artış var ama durum kontrol altında" dedi.

Koca, en çok artış yaşanan illeri ise şöyle sıraladı:

"Son dönemde artışın en fazla olduğu il Ankara... Konya, Kayseri, Urfa, Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Batman, Van, Ağrı da artış yaşanan illerimiz arasında... Mersin ve Manisa’da da artış var ama bu iki ilimizde durum daha kontrollü... Şunu da söyleyeyim: Birkaç gündür Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Batman düşüşe geçti... Konya ve Diyarbakır stabil oldu, aşağı inmesini bekliyoruz."

Bakan Koca, artışın nedenini ise şu şekilde anlattı:

"Bayramla birlikte hareketlilik artınca vaka sayısı da arttı. Bu artışlara özellikle düğünler, ana kaynak oldu. Düğünler, saatlerce süren bir temas ve yakınlaşma alanı... İşte bu yüzden düğünlerin kısıtlanması ve sınırlandırılması kararı aldık."

Hastanelerdeki doluluk oranlarını da anlatan Koca, şöyle devam etti:

- Şu anda hastanelerdeki doluluk oranı: Yüzde 47...

- Yoğun bakım doluluk oranı: Yüzde 60..

- Ventilatör doluluk oranı: Yüzde 30...

- Yer yer bazı illerimizde hastane sıkıntısı yaşandı. Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Batman’da mesela... Ama son bir hafta içinde buralardaki sorun aşıldı. Sadece Diyarbakır’da kısmen sorun var. Bu illerimize yoğun bakım takviyesi yapıyoruz.

- Bu sorunun tamamen ortadan kalkması için yapılması gereken tam izolasyon... Fakat dünyada hiçbir ülke, tam izolasyona geçmek istemiyor. Türkiye de istemiyor. Çok anlaşılır nedenlerle bu çözüme geçilmiyor hem dünyada hem Türkiye’de.

- Bu durumda yapılması gereken iki şey var: Maske ve mesafe... Maske ve mesafe kuralına uyarsak yüzde 90 oranında başarı kazanırız. Maske ve mesafeye alışmamız lazım. Bu konuda hassas olalım yeter.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER