Bakanlık'tan gizli koronavirüs taşıyıcıları için hamle: Belirtisi olmayanlara da test yapılacak!

Sağlık Bakanlığı gizli koronavirüs taşıyıcılarının peşine düşüyor. Kronik hastalar ile riskli grupta olanlar için de mobil test ekipleri görevlendirilecek ve hastalık belirtisi göstermeyen virüs taşıyıcılarına tespit etmek adına çalışma başlatılacak

Bakanlık'tan gizli koronavirüs taşıyıcıları için hamle: Belirtisi olmayanlara da test yapılacak!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki düşüş eğilimi devam ederken, hastanelere virüs şüphesiyle başvuranların sayısı da azalmaya başladı. Şu anda sadece hastanelere başvuran ve pozitif vakaların temaslılarına test yapılıyor.

Uzmanlar ise, günlük test sayısının 40 binin altına düşmemesi gerektiğini, bu nedenle test kriterlerinin yenilenmesi ve belli gruplara, başvuru olmasa dahi test yapılmasını gündeme getirdi.

TÜİK ile birlikte yürütülen çalışmalarda bir ilde hangi bölgede, toplumun hangi kesimlerinde, hangi yaş gruplarında virüs yükü riski bulunduğu araştırılıyor. Sağlık Bakanlığı, bu sonuçlardan yola çıkarak, gelecek günlerde yeni kriterler belirleyerek test çemberini genişletmeyi planlıyor.

Hastanelere virüs şüphesiyle başvuranların sayısının azaldığına dikkat çekilirken, Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki süreçte elindeki test kapasitesini sadece hastaneye başvuranlara değil, hiçbir belirti göstermeyen virüs taşıyıcılarını tespit edebilmek için de kullanacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER