Bilim Kurulu toplanıyor: 5 ile sokağa çıkma yasağı gelebilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın koronavirüs nedeniyle yoğun bakımların yüzde 63'ünün dolduğunu söylemesi gözleri İstanbul'a çevirirken, 5 ile sokağa çıkma yasağı getirilmesinin gündemde olduğu öğrenildi

Bilim Kurulu toplanıyor: 5 ile sokağa çıkma yasağı gelebilir

Koronavirüs salgını Türkiye'de can almaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye genelinde yoğun bakımların yüzde 63'ünün dolduğunu söylemesi gözleri İstanbul'a çevirirken, 5 ile sokağa çıkma yasağı getirilmesinin gündemde olduğu öğrenildi.

Özellikle İstanbul'da hastanelerin yoğun bakımlarının tamamen dolduğu, bazı hastanelerde ameliyathanelerin de yoğun bakım odasına çevrildiği belirtildi.

Özellikle büyük illerde salgının artması ihtimali nedeniyle sokağa çıkma yasağının da gündeme getirilebileceği ifade edildi. 

Bu illerin de Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Kocaeli olduğu bildirildi.

Bilim Kurulu'nun da bugünkü toplantısında koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar alabileceği belirtiliyor.

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, şunları söyledi:

- Belki tüm Türkiye’de değil ama vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir. 

- Koronavirüs salgınının pik noktasının nasıl gerçekleşeceğini bilmiyoruz. Yavaş yavaş hastaneler ve dolayısıyla yoğun bakımlar doluyor. Yeni yoğun bakım yatakları devreye sokuluyor, yeni hastane binalarının kısım kısım açılması planlanıyor. 
- Ne var ki dalganın boyutunun ne olacağı, pik noktasının nereye varacağı belli değil, Fransa’da bir günde 1400 kişi öldü. İkinci dalganın gelme olasılığı da söz konusu olabiliyorb

-Yoğun bakım bir ekip işidir. Yalnızca yoğun bakım ekibinin sağlığını korumak ve yoğun bakım yatak sayısını artırmak da çözüm olamayabilir; ‘yoğun bakımların akılcı kullanımının’ ön plana çıkarılması bu gibi olağanüstü pandemi günlerinde şarttır. 

- İllerde yoğun bakım ekipleri kurulmalı. Bu ekipler, Covid-19 dışındaki yoğun bakım hastalarını özel hastanelere tahliye edebilir.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER