Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "(Kurul'da) Temin edilecek aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin çalışmalar hakkında bilgi paylaşılmıştır." dedi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan aşı açıklaması

ağlık Bakanı Fahrettin Koca, "(Kurul'da) Temin edilecek aşı miktarının artırılması ve alternatif aşı teminine ilişkin çalışmalar hakkında bilgi paylaşılmıştır." dedi.

Koca, "(Yerli aşı) Faz I klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Faz II çalışmalarına hazırlanılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Koca şunları söyledi:

"Ülkemizde bir inaktif (sinovac) bir de mRNA (pfizer) aşının Faz III çalışmaları sürmektedir. Bir adenövirüs (sputnik V) aşısının da Faz III öncesi kronik toksisite çalışmaları yürütülmektedir. Mevcut verilere dayalı olarak inaktif aşının güvenirliği konusunda elde edilen bilgilerin yanında ülkemizde de yürütülen Faz III çalışmalarında kayda değer bir yan etkinin görülmediği ifade edilmiştir. Aile Sağlığı Merkezlerimizde olmak üzere üniversite, kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız ve bütün vatandaşlarımızla birlikte dünyaya örnek olacak bir aşılama kampanyası yapacağımıza inanıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER