Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca'dan okulların açılmasıyla ilgili flaş açıklama

Koronavirüs Bilim Kurulu, videokonferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca'dan okulların açılmasıyla ilgili flaş açıklama

Koronavirüs Bilim Kurulu, videokonferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

- Sonunda salgını sona erdirebilecek en büyük umut olan aşı devreye girdi. Aşıların kullanıma girmesi salgınla mücadelede en büyük kırılma noktalarından biridir. 

- Salgını iki evrede ele almak durumundayız. Aşıdan önce ve aşıdan sonra. Aşıdan önce, karantina, sosyal mesafe, maske ve hijyen tek önlemimizdi. İşyerlerimiz kapalı tutulmak, gençlerimiz okullarından uzak tutulmak durumunda kaldı.

- Çocuklarımız 1,5 yılını yüz yüze eğitimden uzak geçirdi. Ancak bu günler geride kaldı. Artık aşımız var. En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki; okullarımız zamanında açılacak. Artık aşı var. 

- Koşullar ne olursa olsun; öğrencilerimizi koruyarak yüz yüze eğitime ve uygulamalı eğitime devam edeceğiz. Eğitime ara vermeden gelecek eğitim-öğretim dönemini karşılayacağız. 

- Bilim Kurulumuz konuyla ilgili gerekli çalışmaları tamamladı. Bunları, MEB ile istişare ederek kısa sürede sizinle paylaşacağız. Tam bir koordinasyon halinde çalışarak okulda öğrencilerimizi bekleyeceğiz.

- Bu süre zarfında çok önemli bir işimiz var. O da aşı olmamış öğretmen ve öğretim üyesi kalmayacak tedbirleri hayata geçirmek. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi korumanın birinci adımı, öğretmenleri, öğretim üyelerini ve öğrencilerimizin birlikte yaşadıkları ailelerini aşılamaktır.

- Aşı programımız bugüne kadar bir teşvik ve tercih konusuydu oysa artık eğitim ve iş hayatının devamı gayesiyle her bir vatandaşımız için tercihe bırakılamayacak bir toplumsal ödevdir. Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz kural haline gelmeli, aşı olmayan kişiler ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir. Özellikle öğrenci velileri ya aşılarını tamamlayacaklar ya da hastalık taşımadıklarını düzenli olarak kontrol ettirmek zorunda olacaklar. Bunun detaylarını ilgili kurumlarımızla yapacağımız ortak çalışmalar neticesinde ilan edeceğiz.

- Tekrar ifade etmek istiyorum yüz yüze eğitim olmazsa olmazımızdır. Çünkü artık aşı var. Aşı iş ve eğitim hayatı için artık bir teşvik ve tercih değil toplumsal bir ödevdir.

- Bildiğiniz gibi çok başarılı bir aşı programı yürütüyoruz. Ancak halen istediğimiz seviyede değiliz. Toplumsal bağışıklığı elde etmiş değiliz. En az iki doz aşı olmadan bağışıklık elde edilemiyor. En az iki doz aşı olmamış kimse kendisini aşı olmuş zannetmemeli. Bu konuda çok önemli bir bilimsel çalışmayı tamamladık. Bugün önde gelen bilimsel bir dergide yayınlanması için girişimimizi de yaptık. Sonuçlarını hem siz değerli vatandaşlarımızla hem de dünya kamuoyu ile paylaşacağız.

- Bu çalışmamızda aşı olmuş 30 milyondan fazla vatandaşımızı inceledik. Sizlere çalışmamızın en önemli sonuçlarından bazılarını ifade etmek isterim. İnaktif aşı olan vatandaşlarımızda en yüksek koruma seviyesi, 3 doz inaktif aşı olan vatandaşlarımızda. Buna en yakın koruma seviyesi ise iki doz inaktif aşı olup 3. Doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızda.

- İlan edilen gruplarda 3. Doz aşının yaptırılması son derece önemli ve faydalı olarak belirginleşti. Bu veriler dünya kamuoyu tarafından da ilk defa öğrenilecek ve belki de ülkelerin aşı politikalarını değiştirecektir. 3. Doz aşı olması önerilen gurupta yer alıyorsanız mutlaka 3. Doz aşınızı olun. İki doz aşı olmamışsanız kendinizi aşı olmuş kabul etmeyin.

- Yerli inaktif aşımızın da çalışmaları devam ediyor. Özellikle Turkovac aşımızın 3. Doz olarak uygulanmasından güzel neticeler almaya başladık. Sizleri Turkovac aşısının Faz 3 çalışmasına ve 3. Doz olarak uygulanması klinik çalışmasına gönüllü olmaya davet ediyorum. Kendi aşımız kendi silahımızdır, bunu unutmamalıyız.

- Okullarımız açılmadan toplumsal bağışıklık hedefimize ulaşmalıyız. Bunun için ise vakit kaybetmeden aşımızı olmalıyız. Kaybedecek bir günümüz, yok sayabileceğimiz bir öğrencimiz dahi olamaz. Eğitimin devamı, geleceğimizin teminatı ve en büyük önceliğimizdir. Çarkların dönmesi, öğrencilerin geleceğe hazırlanması için hiçbir adımı atmaktan çekinmeyeceğimizin bilinmesini isterim. Devir değişti. Artık aşı var.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER