Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara'dan korkutan uyarı

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinden sonra sokağa çıkanlarla ilgili korkutan bir uyarıda bulundu

Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara'dan korkutan uyarı

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde dün akşam 31 ilde iki günlüğüne sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Ancak kararın ardından binlerce kişi sokaklara çıkarak, fırınlara, tekel bayilerine, manavlara ve bakkal dükkanlarına akın etmiş, yer yer izdihama neden olmuştu.

Bu sırada sosyal mesafe kuralları da rafa kaldırılmış, bazı insanlarda maske bile olmadığı görülmüştü.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun üyesi Profesör Doktor Ateş Kara, sokağa çıkan bu insanlar için korkutan uyarıda bulundu.

Bu vatandaşların riskli grup içine girdiklerini belirten Kara, "Dün gece sokağa çıkan her pozitif vaka en az 5 - 6 kişiye virüs bulaştırdı" dedi.

Kara, "Keşke kimse sokağa çıkmasaydı. Ancak çıktı. Hepsinin de farklı bir nedeni vardı. Ancak ne yazık ki bu virüsün yayılmasına neden olabilir. İçlerinde bir tane bile virüslü kişi varda, bu virüsün en az 5 - 6 kişiye bulaşmasına yol açtı" dedi.

Sokağa çıkanlara da seslenen Kara, "Dün akşam dışarı çıktıysak lütfen 14 gün evde izole olalım, ortak alanlarda ev içinde maske takalım’ diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER