Bilim Kurulu Üyesi Levent Yamanel koronavirüs için tarih verdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ne zaman kontrol altına alınacağına ilişkin Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel tarih verdi

Bilim Kurulu Üyesi Levent Yamanel koronavirüs için tarih verdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse hayatı durma noktasına getiren koronavirüs salgınına ilişkin Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel açıklamalarda bulundu.

"Evde kalabilecek olan evde kalsın"

Türkiye'deki salgının pik noktasına ulaşacağı zamanı,alınan tedbirleri halkın ne ölçüde uygulayacağının belirleyeceğini anlatan Yamanel, 2-3 hafta içerisinde alınan tedbirlere uyulduğu takdirde kırılma noktası görüleceğini söyledi. Bu durumun pik yatay plato çizmeye başlayacağını söyleyen Yamanel, o zaman alınan tedbirlerin yerinde olduğunun anlaşılacağını söyledi. Yamanel şöyle devam etti: "Ama bu tedbirlere uymazsak da o zaman bu pik seviyeye ulaşmamız daha uzun sürecek ve daha çok vakamız olacak. O nedenle vatandaşlardan tekrar rica ediyoruz. Mutlaka alınan bu tedbirlere uymaları, evde kalabilecek olanların evde kalması gerekiyor" dedi.

"2-3 haftada bu piki kırabilecek miyiz çok önemli"

Yamanel, Bilim Kurulu’nun salgınla mücadele kapsamında aldığı tedbirlerin sonucunu yaklaşık 3 hafta sonunda görebildiğine işaret ederken, 'kritik eşik' diye adlandırılan önümüzdeki süreç ile ilgili şunları söyledi:

"Kurallara uyup da bu 2-3 haftada bu piki kırabilecek miyiz çok önemli. Eğer biz kurallara uyarsak 2-3 haftada o kritik eşiğe gelir, kırılmayı sağlayabilirsek, yani o yükselmeden sonraki o platoya dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız. Ve böylece de 2-3 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olacak. Yani işi olmayanın mutlaka evde kalması lazım ki izole olsun ve virüsten uzak kalsın. Burada tabii kronik hastalığı olanlar, 65 yaşın üstünde olanlar çok önemli, bir de 20 yaşın altı tabii, hem bu hastalığı daha sağlıklı geçirdiği için hem de gezerek, dışarıda daha çok bulunarak daha fazla yaydığı için. Çalışması gereken grupların da sosyal mesafeye çok dikkat etmeleri, 1.5-2 metrelik mesafeyi korumaları, kalabalık ortamlarda maske takmaları ve el hijyenine mutlaka özen göstermeleri lazım."

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER