Bilim Kurulu Üyesi o iki nesneye karşı uyardı: En çok onlardan virüs bulaşıyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsün en çok bulaştığı nesneleri sıraladı. Ceyhan, virüsün en hızlı para ve ayakkabıdan bulaştığını belirtti

Bilim Kurulu Üyesi o iki nesneye karşı uyardı: En çok onlardan virüs bulaşıyor!

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsün en çok bulaştığı nesneleri sıraladı. Ceyahn, virüsün kağıt para ve ayakkabıdan hızla yayıldığını söyledi.

'Temazsız kart kullanmaya çalışın'

Bu alanlara acil bir durum olmadığı takdirde dokunulmaması gerektiğini aktaran Ceyhan ayrıca, temassız kredi kartlarının kullanılması yönünde tavsiyelerde bulundu. Ceyhan, "Para, pamuk ve ketenden yapılır. Dokusu ve yapısı itibarıyla virüs ve bakterilerin barınması ve taşınması açısından idealdir" dedi.

'Virüs bulaştırma potansiyeli yüksek'

Kredi kartıyla alışveriş yapılması tavsiyesinde bulunan uzman isim, "Para çok insanın elinden geçiyor. Virüs bulaştırma potansiyeli yüksek. Nakit parayla kart arasında tercih yapmak gerekirse kartı tercih etmek gerek. Çünkü şahsi kullanıma mahsus. Kartlı ödemelerde de temassız en korunaklı ödeme modeli" diye konuştu.

Çocukların ulaşamayacağı yere koyun'

Ceyhan, "Diyelim ki eve girdiniz, ayakkabılarınızı çıkarıp, evde çocuk varsa, onun ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekir. Sonrasında el yıkamak temel kural. Ayakkabı ile temas edilmediği sürece onun üzerinde virüs varsa da havaya karışıp dolaşıma girmez" diye belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER