Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan yeni tedbir açıklaması: 3 hafta tam kapanma!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, alınan tedbir kararlarıyla ilgili "Daha tedbir almamız gerekir. Bana sorarsanız 3 hafta tam kapanma gerekir" dedi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan yeni tedbir açıklaması: 3 hafta tam kapanma!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs salgınında önümüzdeki dönemin tedirgin edici olduğunu belirterek, alınan tedbirlerin dışında daha tedbir gerektiğini söyledi.

Ateş Kara, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlarken, şu açıklamaları yaptı:

- Önümüzdeki dönem bizim tedirgin ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kısıtlama kararlarının kesinlikle etkisi olacaktır.

- Gerçekten çok büyük bir dalga geliyor ve ya tepe noktasında büyük bir dalga yaşıyoruz şu anda. Bütün dünya ülkeleri demeyelim ama birçok ülkede bizim de dahil olarak çok hızlı bir yükseliş görülüyor.

- Dünya geneline baktığımız zaman ABD son iki haftadır bu güne kadar gördüğü en yüksek rakamları gördü. Avrupa'ya baktığımız da salgının en yüksek rakamları geçen haftadan bu yana görülüyor. 

- Bizi korkutan durum düne göre bugünün rakamları çok yüksek. Katlanarak yükseliyor.

- Aslında böyle bir hızlı yükselme dönemine İtalya Şubat ayında görmüştü, biz Nisan ayında görmüştük. Bu dönemde ise Nisan ayına göre daha yüksek. Önümüzdeki dönem bizi daha tedirgin ediyor. Mutlak ve mutlak daha tedbirler almamız gerekiyor.

- Eğer bana kişisel biri olarak sorarsanız bizim yapmamız gereken 3 hafta tam kapanmamız gerekir. 3 hafta tam kapanma sağlarsak rakamları aşağı çekmeyi sağlarız.

- Ama tam kapanma derken ev içi dışında başka kimseyle görüşmemekten bahsediyoruz. Ama burada 'temizlik hizmetleri devam etsin' dersek bu süreyi biraz daha uzatmamız gerekli. Ne sizlerin ne de kimsenin evden çıkmadığı bir üç hafta sağlarsak virüsün önünü keseriz.

- Bir kişi ortalama 3 kişiye bulaştırıyor. Hiç müdahale olmasa bu rakam 5-6 arasında. Bizdeki önlemler 3'ler civarında tutuyor. 

- Yaz aylarında bu 1.5'un altına bile indi. Havaların soğuması, kapalı ortamlara girmemizle beraber 3'lere çıktı. Tedbirlere uyarsak bu rakamlar 1'lere iner.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER