Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: 'Aşıyı bulsak bile üretemeyiz'

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Türkiye, 1990’lardan beri bir şişe bile sıfırdan başlayarak aşı geliştirmemiş bir ülke. Milyonlarca doz aşı üretecek bir kapasitemiz yok. Ama bizden daha hazır olan, zaten viral aşıları üreten ülkeler var, onların tesisleri hazır. Aşıyı buldukları anda üretir onlar" dedi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: 'Aşıyı bulsak bile üretemeyiz'

Bilim Kurulu Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’denin aşı üretecek tesisi olmadığını belirterek “Bizden daha önde olan ülkeler için bile aşı üretimi 1 yılda erken mümkün değil gibi görünüyor” dedi.

'Kapasitemiz yok'

Ceyhan, "Türkiye, 1990’lardan beri bir şişe bile sıfırdan başlayarak aşı geliştirmemiş bir ülke. Aşıyı bulmak da yetmeyecek. Buldunuz diyelim, etkin mi değil mi diye insan ve hayvan çalışmaları yapmak lazım. Etkili oldu diyelim, üretmek lazım. Milyonlarca doz aşı üretecek bir kapasitemiz henüz yok.

'Onların tesisleri hazır'

Ama bizden daha hazır olan, zaten viral aşıları üreten ülkeler var, onların tesisleri hazır. Aşıyı buldukları anda üretir onlar. Bizden daha önde olan ülkeler için bile aşı üretimi 1 yılda erken mümkün değil gibi görünüyor. Bizim bir aşı üretim tesisimiz falan olmadığı için bu daha uzun bir süre alacaktır.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER