Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü'den bomba açıklama: Verilen vaka sayısına aldanmayın!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan verilerde vaka sayısının 1178 olarak gösterilmesiyle ilgili olarak "Buna aldanmayın. Şu anda Türkiye'de tahminen 250 bin civarında virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi var" 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü'den bomba açıklama: Verilen vaka sayısına aldanmayın!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dün açıklanan koronavirüs tablosunu örnek göstererek, vatandaşların 1178 vaka sayısına aldanmamaları gerektiğini belirtti ve "Şu anda Türkiye'de tahminen 250 bin civarında virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi var" dedi. 

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Özlü, şu açıklamaları yaptı:

- Maalesef salgında bir artış trendi görünüyor. Bu hem bizde hem dünyada böyle. Maalesef salgın hız kesmediği gibi artıyor. 

- Önümüzdeki günlerde bayrama ait bulaş zincirinin etkileri de muhtemelen eklenecek. Artışın devam edeceği konusunda endişeliyim.

- Türkiye’de şu anda 250 bine yakın virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi var. Şu anda yapılan hesaplar Türkiye’de aramızda dolaşan, bunların çoğunun da hiçbir şikayeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişivar. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin kişi var. Türkiye’de şu anda virüsü taşıyan ve bulaştıran bu kadar insan var.

- Dolayısıyla sokakta, çarşıda, toplu taşımada, restoranda, markette ya da aile içinde, komşu ziyaretinde, düğünde, nişanda, mevlütte, sünnette bulunanlardan birinin pozitif olma olasılığı yüksek. Dolayısıyla hiç farketmeden virüsü alabilirsiniz ya da siz de taşıyıcı olabilirsiniz.

- Şu anda hepimiz şöyle düşünmeliyiz; “Ben de viriüsü taşıyorum, rastladığım her kişi de virüsü taşıyor olabilir.”.

- Sağlık kapasitesinin aşılması durumu olabilir. Şu an için böyle bir duurma gelmiş sayılmayız. Bizim gözlemlerimiz de o yönde. 
- Hastanelerimizde yoğun bakımda boş yataklarımız var ama bu böyle devam etmeyebilir. Hasta yükü artarsa, özellikle güz mevsiminde diğer solunum yolu hastalıkları da başlarsa vakaların sayısı artarsa elbette o noktaya da ulaşılabilir. Bu bakımdan şimdiden öyleymiş gibi kabul edip dikkatli olmakta fayda var. 

- Sağlık çalışanları 5-6 aydır büyük bir baskı ve stres altında çalışıyorlar ve izin de yapamadılar. Hasta sayımızı azaltıp onların da bu dönemde dinlenmelerini sağlamalıyız ki güzün daha yoğun bir hasta yükü ortaya çıktığında onlar dinlenmiş olarak işe başlayabilsinler.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER