Bilim Kurulu üyesi Prof. Recep Öztürk'ten korkutan açıklama: 2022'ye sarkabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Recep Öztürk koronavirüse dair yaptığı açıklamada tedirgin eden açıklamalarda bulundu

Bilim Kurulu üyesi Prof. Recep Öztürk'ten korkutan açıklama: 2022'ye sarkabilir

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, koronavirüs salgını ile ilgili olarak, “Şimdiki rakamlara göre önümüzdeki temmuz-ağustosa kadar bu salgın devam edecek. Hatta eylüle kadar devam edecek gibi gözüküyor. Kurallara uymazsak, bu sayılar yükselmeye devam ederse doğal olarak salgının sonlanması ağustos-eylül yerine belki 2021’in sonuna hatta 2022’ye bile sarkabilir" dedi. 

AŞI ÇALIŞMALARI

Prof. Dr. Öztürk aşı çalışmaları ile ilgili olarak, “Ülkemiz şu anda 13 aşı adayı ile çalışmalarını devam ettiriyor. 13 aşı adayının 3’ü şu anda klinik öncesi fazları bitirdi. 2021’in ilk 6 ayında özellikle riskli kişilere bazı aşılar uygulanmaya başlanır” dedi.

KORONAVİRÜS GEÇİREN KİŞİ TEKRAR YAKALANIR MI?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, hastalığı atlatan kişinin tekrar Covid’e yakalanma ihtimali ile ilgili olarak, “Covid-19 enfeksiyonuna son aylarda tekrar yakalanabildiğine dair artık elimizde veriler var. Hastalık şu an 10. ayında, bilgiler yeni birikiyor. Doğrusu bu soru hep soruluyordu. Arada kesin bir kanıtı olmayan vakalar vardı ama geçtiğimiz ay Hong Kong’da ardından Amerika’da iki vaka görüldü. Bunlar belgelerle ortaya konuldu ve aynı zamanda bunlar bilimsel dergilerde yayınlandı. Bu anlamda hem ülkemizden hem de yurt dışından gözlemler bu hastalığa yeniden yakalanmanın mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sıklığı konusunda, hangi aylardan sonra olacağı konusunda görüldüğü kadarıyla birinci aydan sonra da olabiliyor üçüncü aydan sonra da olabiliyor” dedi.

TEKRAR EDEN VAKALARDAKİ BELİRTİLER

Hastalığa ikinci kez yakalananlardaki belirtiler hakkında konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, “Bu konuda farklı gözlemler var. Bu iki vakadan birisine bakacak olursak, Hong Kong vakasında ilk olarak belirtiler vardı. İkinci tespitte ise belirtiler yoktu, havaalanındaki tarama esnasında bu ortaya çıktı. Farklı bir virüs olduğu ve şahsın PCR’ının pozitif olduğu görüldü. İkinci vakada ise birinciye göre belirtiler daha fazlaydı. Anektodal vakalar dediğimiz gözlemlerde, bazı hastaların ikinci tekrarı daha ağır geçirdiği söyleniyor. Diğer yandan da Hong Kong vakası gibi daha hafif geçirdiği söyleniyor. O açıdan bu konuda birikecek yeni vakalara göre bir gözlem ortaya konacak. Covid-19’un çok farklı seyri, çok farklı klinik bulguları ve kişiler arasındaki seyir farklılığı büyük bir ihtimalle de bu tekrar enfeksiyonda da gözükecek” diye konuştu.

ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERECEK AİLELERE UYARILAR

Çocuklarını okullara gönderecek olan velilere uyarılardan bulunan Prof. Dr. Recep Öztürk, “Veliler olarak her şeyden önce ailesinde hasta olan veya çocuğunda değişik belirtiler başlayan veya ailesinde şüpheli bir hastalık olan varsa, kesin teşhis almış kişi çocuğunu asla okula göndermeyecek. Bu konu çok önemli. Çocuğunun bilgilerini sık sık yineleyecekler. Çocuğu servise teslim ederken haliyle maske, fiziki mesafe ve diğer korunma tedbirlerine uyacak. Mümkünse çocuğunu servise veren velinin genç, kronik hastalığı olmayan kişi olmasını tercih etmek lazım. Ayrıca, bizim de içerisinde bulunduğumuz kuzey yarım kürede gribin görülme dönemi kasımdan sonra başlıyor. Aralıkta artıyor, ocak şubatta en yüksek düzeyine ulaşıyor. Soğuk algınlığı dediğimiz, o gruptaki hastalıklar artık görülmeye başlandı. Birinci sınıflarda, yani küçük çocuklarda şu anda soğuk algınlığı şeklinde görünüyor. Henüz daha kanıtlanmış bir grip vakasını en azından ben bilmiyorum. Önümüzdeki aylarda, kasımdan itibaren grip ve soğuk algınlığında bir artış olacak. Maske, mesafe ve el hijyenine uyum sayesinde grip ve soğuk algınlığında önemli ölçüde düşüşler oldu” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2020, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER