Bilim Kurulu üyesi Prof.Azap'tan şoke eden açıklama: Tedbirler 24 ay daha sürebilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Alpay Azap, çarpıcı açıklamalar yaptı

Bilim Kurulu üyesi Prof.Azap'tan şoke eden açıklama: Tedbirler 24 ay daha sürebilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim Kurulu üyesi Prof.Dr.Alpay Azap, koronavirüs tedbirlerinin daha uzun süre devam edebileceğini açıkladı.

Azap, Habertürk Tv'de katıldığı programda şu ifadeleri kullandı:

- Virüsün kontrol altında olabilmesi için kitle bağışıklığının kabaca toplumdaki oranı yüzde 50-60 olması gerekecek. Yani dünya nüfusunun yüzde 50 ya da 60’ının bu virüse artık bağışık hale geçmesi gerekiyor.

- Seksenden fazla aşı çalışması yürüyor bazıları ikinci fazı bitirmek üzere, üçüncü faza geçmek üzere olan aşılar var. Ama bunlar ile ilgili bir takım sorunlar olma olasılığı çok yüksek. Çok güçlü bir koruma sağlamaması ya da korumanın çok kısa sürmesi gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

- Bugüne kadar koronavirüse karşı geliştirilen bir aşı yok. Bunda da çok başarılı olamayabiliriz. Bu kitle bağışıklığı dediğimiz yüzde 50-60 oranı önemli, büyük olasılıkla hastalığı geçirerek bu orana ulaşacağız.

- Bir takım matematiksel modeller var, hesaplamalar yapılıyor. Bugünkü bulaşma hızı devam ederse en az 20-24 ay gibi bir süre içinde toplum bağışıklığının istenilen seviye geleceği hesaplanıyor. O yüzden belki de yıllarca tedbirlere devam edilmesi gerekecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER