Bilim Kurulu üyesinden dikkat çeken ‘ikinci dalga’ uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, 11 Mayıs'ta başlayacak kademeli normalleşme öncesi sokaklara yansıyan rehavete dikkat çekti

Bilim Kurulu üyesinden dikkat çeken ‘ikinci dalga’ uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, önemli açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Tezer, son iki haftada vaka sayılarında ciddi bir istikrar yakalandığını, test sayılarının yüksekliğine karşılık pozitif vaka sayılarında azalma yaşandığını ve bunun sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

Ancak sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından cadde ve sokaklarda büyük yoğunluk yaşandığına ve sosyal mesafe kurallarının ihlal edildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tezer, bu durumun vaka sayılarında artışa neden olabileceğine işaret etti.

Tezer, şunları söyledi:

Türkiye’de günlük vaka sayılarının hâlâ dört basamaklı olduğunu, normalleşme süreci için günlük vaka sayılarının önce üç, ardından iki basamaklı sayılara düşmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Tezer, sokaklardaki kalabalığın böyle devam etmesi halinde ikinci dalga dalga riskinin olduğunu vurguladı.

Tezer, “Her şey bu kadar iyi giderken bize düşen kuralları sağlayamazsak ikinci dalga kaçınılmaz olur, üçüncü dalga bile görülebilir, kaldı ki ikinci dalganın görüldüğü ülkeler de örnek olarak karşımızda var. Bu neye sebep olur? Motivasyonumuzun kırılmasını, herkesin moralinin bozulmasını, iş yükünün devamını, yeni kuralların, kısıtlamaların alınmasını sağlayabilir. O yüzden birazcık daha dişimizi sıkmamız gerekiyor” uyarısını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Popüler Haberler