Bill Gates'ten korkutan açıklama: 'Salgın döneminde koronavirüse yakalanmayan milyonlarca insan ölecek'

Pandemi süresinde koronavirüs hakkındaki fikirleriyle gündeme gelen Bill Gates, The Economist ile yaptığı röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gates, “Pandemi sona ermeden önce büyük ihtimalle milyonlarca insan hayatını kaybedecek.” dedi

Bill Gates'ten korkutan açıklama: 'Salgın döneminde koronavirüse yakalanmayan milyonlarca insan ölecek'

Ünlü iş adamı Bill Gates pandemi sona ermeden önce büyük ihtimalle milyonlarca insanın hayatını kaybedeceğini açıkladı.

Gates, bu ölümlerin çoğunun hastalığın kendisinden değil, koronavirüsün sağlık sistemleri ve ekonomiler üzerindeki baskısından kaynaklanacağını söyledi.

The Economist’e konuşan Microsoft kurucusu, koronavirüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tecrit önlemlerinin Kovid-19 dışındaki hastalıkların tedavisini de engellediğini ifade etti. Gates’e göre bu durum, en çok da sıtma ve HIV’le mücadele eden az gelişmiş ülkeleri etkileyecek.

Ünlü iş adamı ve eşinin kurduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı, aşılar aracılığıyla sıtma ve çocuk felci gibi hastalıkları hafifletmeye çalışan küresel ittifakın merkezinde yer alıyor. Gates vakfı, kısa süre önce de Hindistan Serum Enstitüsü’yle işbirliği yaptığını ve koronavirüs aşısını yoksul ülkelere yaklaşık üç dolara sağlayacağını açıklamıştı.

Vakıftaki faaliyetlerine zaman ayırmak için Microsoft’taki görevini bırakan iş adamı, ABD’nin salgınla mücadelesini ise şöyle değerlendirdi: Kesinlikle hazırlıklı değildik. Test yapmaya derhal başlamanın önemini anlayabileceğimiz simülasyonlar geliştiremedik.

Yani açıkçası, virüse verdiğimiz yanıt beklediğimden kötü oldu. Ekonomi ve sağlık üzerindeki zarar da tahmin ettiğimden çok daha büyük. Kovid-19’la mücadelenin siyasi boyutuna da değinen Gates’e göre Joe Biden’ın seçilmesi, işleri yoluna koymayacak.

Siyasi yöntemlerin değişmesi, insanların maske takmasını sağlar mı, emin değilim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER