Cerrahpaşa'da neler oluyor: Dekan Prof. Sait Gönen'den flaş açıklamalar

Koronavirüsle mücadelede önde gelen kurumlarımızdan olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin dekanı Prof. Sait Gönen açıklamalarda bulundu

Cerrahpaşa'da neler oluyor: Dekan Prof. Sait Gönen'den flaş açıklamalar

Koronavirüs salgını tüm dünyada sürüyor. Ülkemizde de mücadele kapsamında her gün yeni tedbirler alınıyor.

Salgında mücadelede önde gelen hastanelerimizden biri de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen sağlık çalışanlarının yaşadıklarını anlattı, salgınla ilgili de bilgi verdi.

Prof. Dr. Gönen'in açıklamaları şöyle:

- Cerrahpaşa bünyesinde 17 tane servisi pandemi servisi yaptık. 60'ın üzerinde yatak yoğun bakım olarak Cerrahpaşa'da hizmet ediyor. O günlerde hızla sayı arttı ve 220 hasta yatıyordu. Polikliniklerimize de çok ciddi müracaat oluyordu.

- Son bir aylık sürede Cerrahpaşa Tıp Fakültesine 44 bin 675 hasta müracaat etmiş. Bunların 2 bin 100 coronalı hastalar. Son bir haftadır bir stabilleşme bir plato olduğunu bizler de gözlemledik.

- En azından bize müracaat eden hastalarda. Diğer yerlerde durum nasıl bilmiyorum ama bize müracaat edenlerde üniversite hastaneleri arasında en fazla pandemi hastası kabul eden merkeziz.

- Son bir haftadır bir stabilleşme 180'lere indi, 160'lara indi. Bugün son verileri aldım arkadaşlardan 160 civarında toplam yoğun bakıma ve serviste yatan hastamız var.

- 40 üzerinde personelimiz hekim, hemşire, sağlık çalışanı, temizlik personeli koronavirüs nedeniyle hastanemizde tedavi gördü.

- Tüm hekim arkadaşlarımız branşı ne olursa olsun pandemi ile mücadelede sahadalar. Bunlardan da maalesef covid pozitif olanlar oldu.

- Şu an Türkiye'de bir plato çizer gibi olduğunu düşüyoruz ama önümüzdeki haftalar belirleyici olacak diye düşüyorum. Bir dik gitti. Şu anda dikine gidiş plato düzeyine geldi. Ondan sonra aşağıya inişi de 2 ay alır zaten. Belki 3 ay alır. Sağlık bakanlığında daha büyük veriler var tabi.

-  Onlar çok daha iyi değerlendirir ama son bir haftadır bizdeki hasta sayıları stabilleşti. Önümüzde Çin tecrübesi vardı. İtalyanların tecrübesi vardı. Onlarında tecrübesinden de faydalanarak sağlık bakanlığının da önerileri ile bazı ilaçları yoğun bakım öncesinde kullanmaya başladılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER