Çukurova Üniversitesi'nden koronavirüs tedavisi için umutlandıran açıklama

Çukurova Üniversitesi'nden bilim insanları koronavirüs tedavisi ile ilgili umutlandıran açıklama yaptı. 2,5 aydır yoğun çalışmalarını sürdüren bilim insanları tedavi sürecinde alternatif oluşturabilecek yeni bir etken madde geliştirmeyi başardıkları açıklandı

Çukurova Üniversitesi'nden koronavirüs tedavisi için umutlandıran açıklama

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs için küresel çapta çalışmalar devam ederken Çukurova Üniversitesi'nden umutlandıran bir haber geldi. Çukurova Üniversitesi'nden bilim adamları koronavirüs tedavi sürecinde alternatif oluşturabilecek yeni bir etken madde geliştirmeyi başardıkları açıklandı.

Konuya ilişkişn açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar şunları söyledi: "Bu çerçevede 2,5 aydır aralıksız sürdürmekte oldukları ortak çalışmaları neticesinde yeni tip koronavirüs hastalığının tedavi sürecinde alternatif oluşturabilecek yeni bir etken madde geliştirmişlerdir. Kamuoyunda açıklandığı üzere Kovid-19 virüsü solunum hücrelerindeki Anjiyotensin-Dönüştürücü Enzim 2 (ACE2) isimli reseptörlere bağlanarak hücre içine nüfuz etmekte, böylece akciğerlerde bilinen aktivitelerini göstermektedir. Bilim insanlarımızın geliştirdikleri bu yeni etken madde, virüsün kendini çoğaltması aşamasında kullandığı replikasyon enzimlerinin çalışmasını engelleyerek aktivitesini göstermektedir. Bugüne kadar yapılan laboratuvar ortamı deneylerinde, üretilen bu molekülün replikasyon enzimlerini engelleyecek aktivitede olduğunu gösteren ön çalışma sonuçları elde edilmiştir. Elde edilen etken maddenin virüsün çoğalma imkanını ortadan kaldırdığı laboratuvar ortamı koşullarında tespit edilmiş ve gelecek için umut vaat etmektedir. Gelinen noktada Kovid-19 ile mücadelede bu molekülün kullanılabileceğini öngören Çukurova Üniversitesi bilim insanları, çalışmalarını hızlandırarak in-vivo güvenlik ve etkinlik çalışmaları ile hayvan deneylerine başlayarak hızla çözüm bulmayı hedeflemektedirler."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER