Daha kaç kez aşı olacağız? Uğur Şahin'den flaş açıklama

Koronavirüs aşısını bulan Biontech'in sahibi Uğur Şahin'den çarpıcı açıklamalar geldi

Daha kaç kez aşı olacağız? Uğur Şahin'den flaş açıklama

Almanya'nın Bild am Sonntag gazetesine konuşan Uğur Şahin, koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Şahin, şunları söyledi:

- Yapılan çalışmalara ve İsrail, Birleşik Krallık ve ABD’deki geniş kapsamlı verilerden anladığımız kadarıyla bildiğimiz  bazı şeyler var. Aşının etkisi dördüncü aydan sonra azalmaya başlıyor ve altıncı ayda bu azalış hız kazanıyor. İkinci olarak da bu aşı ağır hastalığın önüne geçiyor. Covid-19 aşısı olanlar bu hastalığı daha hafif atlatıyor.

- Yakın zamanda yapılan çalışmalarda koronavirüs aşısı ağır hastalıklara karşı 9 ay boyunca koruma sağladığı ve hastaneye yatış oranını azalttığı görüldü. Yaşlılar ve daha önce hastalık geçirmiş kişiler Covid-19’u ağır geçirebilir.

- Yaptığımız araştırmalarda ve gerçek verilerde üçüncü doz takviye aşıların sadece tam koruma sağlamadığını aynı zamanda bağışıklık yanıtını da artırdığını ortaya koydu. Yetişkinlerde Covid-19 hastalığı 20 kat daha az meydana geliyor. 

- Bir taraftan üçüncü doz aşı hastalığa karşı koruma sağlarken diğer taraftan da hastalığın yayılmasını ve daha sonra sorun çıkarması muhtemel varyantların oluşmasını engelliyor. Bu durum kış döneminde çok önemli.

- Bizim aşımıza şu an iki doz olarak onay verildi. Önemli olan üçüncü doz aşının korumayı tekrar artırdığıdır. İki doz aşıdan sonra korumanın daha uzun sürmesini bekliyoruz ve gripte olduğu gibi yılda bir kez aşı yapılması yeterli olacaktır. 

- Fakat şu an elimizde dördüncü doz corona virüsü aşısının ne gibi etkileri olacağı ve ne zaman yapılması gerektiğine dair bir araştırma yok. Şu an yeni varyantlardan endişe etmiyoruz ve Covid-19’a karşı korumayı tekrar yüzde 95’lere çıkarabileceğimizi biliyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER