Doç. Dr. Alper Şener: Koronavirüs Türkiye'de Nisan'da tavan yapacak

Ürküten açıklama. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, koronavirüsün nisan ayında Türkiye'de tavan yapacağını söyledi

Doç. Dr. Alper Şener: Koronavirüs Türkiye'de Nisan'da tavan yapacak

Koronavirüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini artırarak sürdürürken, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şener, koronavirüs vakalarının Türkiye'de Nisan ayının ikinci haftasında zirve yapacağını belirterek şunları söyledi:

- İlk olgu itibarı ile salgın modellerinde ortalama 180 ile 200 günlük senaryo üzerinden hareket edilir. Türkiye'deki ilk olguyu 11 Mart kabul edersek pik yapacağı süre ortalama nisanın ikinci haftasından sonraki süreçtir.

- Kişisel bir tahmin olarak, bir kere bu virüs doğal yaşamı içerisinde yüzde 80 derecelik nem ile 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yaygınlığını kaybediyor ve enfeksiyon yapma potansiyelini kaybediyor.

- Hava sıcaklıklarının 25- 30 derecinin üzerine çıkmaya başladığı zaman pratik olarak baktığımızda artık virüsün ortamda olsa dahil enfeksiyon yapmayacağı sonucunu çıkarabiliriz.

- Ama tabii ki bu masa üzerinde yapılmış bir planlama sahada nasıl uygulanır? Onu bilmiyoruz. Tahmin yapmak gerekirse en geç Haziran ayının başı gibi bu salgının ülkemizde tamamen kontrol altına alınabileceğine dair öngörüde bulunabiliriz.

-  Şartlar tamamen yerine getirilirse bu sorunu çözebiliriz. Çünkü bunun örnekleri var mesela; Almanya ile İtalya örneği var.

-  Hep konsantre olduğumuz şey 65 yaş üzerindeki grupta ölümcül seyretmesinden dolayı oluşan bir potansiyel. İkinci konsantre olduğumuz şey 40 ile 60 yaş arasındaki grupta yoğun bakım ihtiyacının fazla olduğunu biliyoruz.

- Bu konsantre olduğumuz grubun aslında tamamı sağlık hizmetlerinin daha sağlıklı şekilde yürümesi için odaklandığımız bir şey. Ama diğer tarafı hiç ihmal etmememiz lazım çünkü, 40 yaş altındaki grup bunu hafif geçiriyor ama toplumda yayılımı sağlıyor.

- Belki üzücü bir haber olacak ama bugün itibariyle Amerika Birleşik Devletleri'nde 2 tane hiç beklenmedik ölüm vakası ortaya çıktı.  Bir tanesi çocuk yaşında bir tanesi de 17 yaşında. İkisi de koronavirüse ait. Özellikle bu grubun kendilerine hiçbir şey olmayacakmış gibi hareket etmemeleri gerekiyor.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 23:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER