DSÖ'den koronavirüs ile ilgili korkutan açıklamalar

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hızla yayılmaya devam ederken DSÖ'den korkutan açıklamalar geldi. Tedros Adhanom Ghebreyesus koronavirüsün çok daha kötüye gittiğini söyledi

DSÖ'den koronavirüs ile ilgili korkutan açıklamalar

İlk kez Çin'in Wuhan kentinde 2019 yılının Aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bir numaralı ismi Tedros Adhanom Ghebreyesus salgına dair korkutucu açıklamalarda bulundu. 

Koronavirüs salgınında en korkunç günün dün yaşandığını açıklayan ve sadece dün 136 bin yeni vaka ile en çok vakanın görüldüğünü vurgulayan Tedros temkinli olma çağrısını yineledi. 

Önlemleri kaldırmak için uygun bir zaman değil

Sözcü'de yer alan habere göre Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Salgının başlamasından beri 6 ay geçti. Şu an ülkelerin önlemlerini kaldırmak için uygun bir zaman değil" dedi. Tedros dün açıklanan 136 binden fazla vakanın neredeyse yüzde 75'inin Güney Asya ve Amerika kıtalarındaki 10 ülkeden geldiğini açıklayarak, "Avrupa'da durum iyileşse de küresel olarak çok daha kötü bir hal alıyor" ifadesini kullandı.

DSÖ'nün Acil Durumlar Bölümü'nün başındaki isim olan Dr. Mike Ryan da, "İkinci dalgaları önlemek için neler yapmamız gerektiğine odaklanmalıyız. Amerika kıtasındaki ülkelerde vaka ve ölüm sayısı artışta" dedi.

DSÖ'de üst düzey görevde olan ve virüs ile ilgili teknik ekibi yöneten Maria van Kerkhove de, "Güney Amerika için daha kapsayıcı bir yaklaşım sergilemeliyiz. Bu salgın bitmekten de çok öte bir konumda. Semptom göstermeyen hastalardan Covid-19'un bulaşması çok nadir görülüyor" yorumunu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER