Gidiş hayra alamet değil! Prof. Kurugöl'den flaş açıklama: Doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir!

Türkiye'de koronavirüste vaka ve vefat sayısı giderek artarken, üst üste korkutan açıklamalar geliyor. Son olarak Prof. Dr. Zafer Kurugöl, "Doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir" dedi

Gidiş hayra alamet değil! Prof. Kurugöl'den flaş açıklama: Doktorlar hasta seçmek zorunda kalabilir!

Türkiye'de koronavirüste vaka ve vefat sayısı giderek artıyor. Doktorlardan korkutan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl de vaka sayısının hızla artmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Kurugöl, Hürriyet'ten Meltem Özgenç'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

- Ülkemizde vaka sayıları son günlerde 40 binlerin üzerine çıktı. 84 milyon nüfusu olan bir ülkede günlük 40 bin vaka olması insanlara pek bir şey ifade etmeyebilir ama gerçek rakamlar bunun çok üzerinde. 

- Şimdiye kadar yapılmış araştırmalar ve son olarak 50 ülkenin verilerinin değerlendirildiği çalışma şunu net olarak gösterdi ki, gerçek vaka sayısı test ile saptanan vaka sayısından 5 ila 20 katı daha fazla. 

- Buradan yola çıkacak olursak, ülkemizde 40 bin vaka saptandığına göre, günlük 200 bin kişi enfekte oluyor demektir. Bir kişinin bulaştırıcılığının en az 7 gün sürdüğünü göz önüne alırsak ülkemizde an itibariyle 1 milyon 400 bin enfekte kişi var demektir. Bunlardan 1 milyondan fazlası da virüsü taşıdığından habersiz aramızda dolaşıyor. AVM’ye giriyor, metroya biniyor, markete ve hastaneye gidiyor. Çünkü farkında değil. Biz buzdağının sadece üst kısmını görüyoruz.

- Bu nedenle insanların bu gerçeği bilerek hareket etmeleri, korunma önlemlerine çok daha sıkı sarılmaları gerekir. Aşılama son günlerde hızlandı. Bunun daha da hızlanarak devam etmesi gerekir. 

- Önlemlerin sıkılaştırılması da şart. Önlemleri sıkılaştırmak için ramazana kadar beklemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu şekilde devam edersek ramazana en az 60 bin vakayla gireriz. 

- Yoğun bakımlarda doktorlar hastayı seçerek almak zorunda kalırlar. Ölüm sayısı yükselir. Bundan endişe duyuyorum. Şu anda bekleyip görülecek vakit değil, hızla hareket edilecek vakit.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER