Gizli taziye koronavirüsü patlattı: Muhtar görevden alındı

Van'ın İpekyolu ilçesinin Ortanca mahallesinde koronavirüsle mücadele kapsamında yasak olmasına rağmen gizli düzenlenen taziyeden sonra hastalık patladı. Taziyeye izin veren muhtar görevden alındı

Gizli taziye koronavirüsü patlattı: Muhtar görevden alındı

Koronavirüsle mücadele kapsamında her türlü etkinliğin yanı sıra cenazelerden sonra taziye düzenlenmesi de yasaklanmıştı.

Ancak buna rağmen gizli bir şekilde taziyeler düzenlendiği ileri sürülüyordu.

Bunlardan bir tanesi de Van'ın İpekyolu ilçesinin Ortanca Mahallesi'nde yapıldı.

Ancak taziyeden sonra 6 kişide koronavirüs saptanınca 4 mahalle karantinaya alındı.

Taziyeye göz yuman muhtar Nuri Yönten de görevden alınarak hakkında soruşturma başlatıldı.

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

- Korona virüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen taziye kuran vatandaşlar ve buna izin veren muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış, ‘görevi ihmalden' görevden alınmıştır.

- Ayrıca, kurulan taziyeye katılarak korona virüs testi pozitif çıkan vatandaşlarla temasta bulunan çok sayıda vatandaşın olduğu değerlendirilen Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç mahalleleri de karantinaya alınmıştır.

- Mahallelerde sağlık ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Bu gelişmenin ardından Van Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

- İlimiz İpekyolu ilçesi Ortanca Mahallesinde Eralan ailesinden 4 Eraygen ailesinden de 2 kişinin korona virüs (Covid-19) testinin pozitif çıkması üzerine Van Valiliğinin kararı ile ilimiz Ortanca Mahallesi karantina altına alınmıştır.

- Kurulan taziyeye katılarak korona virüs testi pozitif çıkan vatandaşlarla temasta bulunan çok sayıda vatandaşın olduğu değerlendirilen Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç mahalleleri de karantinaya alınmış olup, İpekyolu ilçesi Ortanca mahallesinde korona virüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen taziye kuran vatandaşlar ve buna izin veren Muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK'nun 257/1 . maddesi uyarınca ‘Görevi Kötüye Kullanma' suçundan soruşturma başlatılmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER