Herkes koronavirüs aşısını beklerken Bilim Kurulu Üyesi kötü haberi verdi!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. Ateş Kara, koronavirüsü tedavi edecek olan ilacın bulunmasının uzun süreceğini belirterek "Aşının en iyi ihtimalle önümüzdeki 9 ay ila 1 sene önceden geleceğini söylemek iyimserlik olur" diye konuştu

Herkes koronavirüs aşısını beklerken Bilim Kurulu Üyesi kötü haberi verdi!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. Ateş Kara, koronavirüsü tedavi edecek olan ilacın bulunmasının uzun süreceğini belirterek "Belirli bir basamağa kadar bu virüs için aşıyı geliştirdiğini söyleyenler de var ama aşının en iyi ihtimalle önümüzdeki 9 ay ile 1 sene önceden geleceğini söylemek iyimserlik olur.

O bakımdan şimdilik biz aşının önümüzdeki dönemde olmayacağını, hala esas korunmanın kişilerin bir araya gelmesinin engellenmesi olduğunu altını çizerek söylememiz gerekir" diye konuştu. 

Gıdadan bulaşması mümkün değil

Kara, "Bu virüs 60 derecede canlılığını hemen yitiriyor. O nedenle yiyecekler kontamine bile olsalar 60 derecede pişirildiklerinde virüsün geçme ihtimali yok. Örneğin çiğ gıdanın üzerine bize gelmeden birisi o virüsü bulaştırdıysa ve biz gıdayı çiğ tüketirsek olabilir; ama onun dışında mümkün değil gıdayla geçişi" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER