İBB'den koronavirüs açıklaması: Ekim ayı kritik, ikinci dalga gelebilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu, normalleşme takvimine göre alınan kararları değerlendirdi. AVM ve kreşlerin açılmasına değinen kurul, park-bahçelerin açılmadığına ve halen 18 yaş altının sokağa çıkmasının yasak olduğuna işaret etti. İkinci dalganın ise ekim ayı gibi gelebileceğini söyledi

İBB'den koronavirüs açıklaması: Ekim ayı kritik, ikinci dalga gelebilir

“Eylül, ekim ayında ise tatil bölgeleri için ciddi bir sıkıntı yaşanması bekleniyor. Son dönemde artan bir sosyalleşme var. AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak. İstanbul’da bir rahatlama söz konusu. Fiziksel mesafeye uyulmuyor. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı. Evden çalışma sistemi bir süre daha devam etmeli.”

Kafe, lokanta ve tesislerin açılması ikinci aşamada değerlendirilecek

Kurul, 18 Mayıs tarihli İstanbul Valiliği genelgesine uygun olarak toplu ulaşımda yüzde 50 doluluk uygulamasının sürdürüleceğini ve maske zorunluluğuna devam edileceğini kaydetti. Danışma Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından İBB, park bahçeleri, oyun alanlarını, tuvaletleri, İSPARK’ları, yüzde 50 kuralına uyulması şartıyla kütüphaneleri, açık alanları açacak. Beltur, sosyal tesis, kafe ve lokantalar ise ikinci aşamada değerlendirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER