İmmün plazma tedavisi gören 3 koronavirüs hastasından umut veren gelişme

Koronavirüs salgını için ilaç ve aşı çalışmaları devam ederken Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leylagül Kaynar, 3 kişiye uygulanan immün plazma tedavisinin pozitif yönde ilerlediğini söyledi

İmmün plazma tedavisi gören 3 koronavirüs hastasından umut veren gelişme

İlk kez Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle ölü sayısı 150 bini aşarken virüs bulaşan kişi sayısı ise 2 milyon 200 bini aştı. Küresel çapta koronavirüs salgını için aşı ve ilaç çalışmaları için çalışmalar devam ederken Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leylagül Kaynar'dan umutlandıran bir haber geldi.

Gönüllü bağışçılara ihtiyacımız var

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, koronavirüs tedavisi gördükten sonra sağlığına kavuşan ve immün plazma bağışçısı olan bir kişiden alınan plazmanın 3 kişiye uygulandığını anlatan Kaynar, şunları kaydetti:

"Üç hastamıza bu tedaviyi uyguladık, pozitif sonuçlar elde ettik. Kesin sonuçlar söylemek için çok erken, biraz daha zaman geçmesi lazım. Sadece ön sonuçlarımızın iyi olduğunu belirtebiliriz. Bağışçımız daha önce bu hastalığı atlatmış, iyileşmiş ve üzerinden 14 gün süre geçmiş biri. 1 kişiden 3 hastamıza plazma tedavisi verebildik. Bu kişi bir hafta geçince yine bağış yapabilir. Bu şekilde gönüllü bağışçılara ihtiyacımız var. Bağışçılarımıza seslenmek istiyorum, sosyal medya üzerinden değil, Kızılay'a ve aferez merkezi olan büyük hastanelere, üniversite hastanelerine bağış yapsınlar. Bu şekilde ihtiyacı olan hastalara çok daha hızlı ulaşılacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER