'İmmün plazma' tedavisi için Kızılay Başkanı Kınık'tan önemli açıklama

Türk Kızılay Genel Başkanı Kınık, "immün plazma" tedavisi için günde 750 bağışçıdan plazma alabilecek kapasitede olduklarını bildirdi.

'İmmün plazma' tedavisi için Kızılay Başkanı Kınık'tan önemli açıklama

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere karşı antikor içeren ilk plazma bağışını sırasında canlı yayında açıklamalarda bulundu. 

Yayında koronavirüsü atlatmış Doktor Kürşat Reşat Demir'den plazma alındı. 

Bu sırada bağış hakkında açıklamalarda bulunan Kınık, "İyileştikten 14 gün sonra plazma alma işlemine başlayabiliyoruz. Bu süre 3 hafta kadar sürüyor. Kan verecek, plazma verecek olan vatandaşlarımızın bu süreye dikkat etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Kimler bağış yapabilir?

Hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş olduğu kanıtlanmış olan kişilerin bağış yapabileceğini belirten Kınık, "Sağlık bakanlığı bu hafta itibarıyla 400 civarındaki iyileşmiş hastamızın bilgilerini paylaştılar. Farklı üniversite hastanelerimizde de hastalar bu bağışı yapabilecekler" diye konuştu. 

Kınık ayrıca, İstanbul, Gaziantep, Trabzon, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Samsun, Antalya ve Denizli olmak üzere 10 ilimizde 13 bağış noktası oluşturulduğunu söyledi ve "Koronavirüsü yendikten sonra 14 gün geçen bütün kahramanlarımızı, cephede savaşan diğer hastalarımızın da kahramanı olmaya davet ediyoruz" dedi.

'Bir hasta 6 insana şifa olacak'

Bağış yapanlardan birer hafta arayla 3 kez plazma alınacağını belirten Kınık, "Bir hasta 6 insana şifa olacak. 6 insanı ölümün kıyısından çekebilecek" ifadelerini kullandı. 

Kınık, "Üniversite hastanelerinde, özel hastanelerde, herhangi bir yerde bu tedavi için ücret talep edilmeyecek" dedi. 

Bağışçıları fedakarlık yapmaya çağıran Kınık, plazma bağışlamanın donörlerin sağlığını tehlikeye atmayacağını vurguladı. 

Kınık sözlerine "Koronavirüs nedeniyle evden çıkmadığımız bugünlerde de kan ihtiyacımız devam ediyor. Kan stoklarımız azaldı. Günlük kan bağışlarımız yarının altına düştü" ifadeleriyle son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER