İngiliz BBC'ye konuştu, dünya nefesini tuttu: Prof. Dr. Uğur Şahin'den çok önemli açıklama 

Koronavirüse karşı ilk başarılı aşıyı üreten Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, İngiliz BBC'de yayınlanan Andrew Marr Show'da açıklamalarda bulundu.

İngiliz BBC'ye konuştu, dünya nefesini tuttu: Prof. Dr. Uğur Şahin'den çok önemli açıklama 

Almanya'daki BioNTech şirketinin kurucusu ve CEO'su olan Prof. Dr. Uğur Şahin, ürettikleri koronavirüs aşısıyla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. 

İngiliz BBC'de yayınlanan Andrew Marr Show'da konuşan Şahin, şu ifadeleri kullandı:

- Bir bilim insanı olarak ve başkaca virüslerden şimdiye kadar gördüklerimizin ekstrapolasyonundan (sonuçların genişletilmesi, uyarlama) hastalığın önlenmesinde yüksek bir tesir umuyorum.

- Böylesine yüksek etkili aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın belki yüzde 90 değil fakat yüzde 50 azalacağına çok eminim. Ancak unutulmamalıdır ki bu bile pandeminin yayılmasında dramatik bir düşüşle sonuçlanacaktır.

- Bu kış zorlu geçecek. Bu kış aşımızla enfeksiyon rakamları üzerinde büyük bir etkimiz olmayacak. Fakat her şey yolunda giderse, aşıyı bu kış sonunda, gelecek yıl başında dağıtmaya başlayacağız.

- Bu yaza kadar büyük bir etki olmayacak. Yaz enfeksiyon hızı düşeceği için bize yardımcı olacak. Mutlak surette gerekli olan şey, ilkbahara kadar ya da sonhabardan önce yüksek aşılama oranına ulaşmamızdır.

- Bu, gelecek sonbahar öncesi tüm bağışıklık aşılamasının başarıyla tamamlanması anlamına geliyor. Bunun gerçekleşeceğine eminiz; zira, birçok aşı şirketinden tedariklerini artırması istendi; yani gelecek yıl normal bir kış yaşayabiliriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER