İstanbul'da durum vahim: Koronavirüsten hastaneler doldu taştı!

İstanbul Tabip Odası: Koronavirüs nedeniyle İstanbul'da hasta doktor sayısı 1000'i geçti. Aynı odalarda iki hasta birlikte yatırılıyor

İstanbul'da durum vahim: Koronavirüsten hastaneler doldu taştı!

İstanbul Tabip Odası, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'de koronavirüse yakalanan hasta sayısını 601 olarak açıklamasına rağmen sadece İstanbul'da bu sayının 1000'i geçtiğini açıkladı. Ayrıca hastanalerin de dolup taştığı ileri sürüldü.

İstanbul Tabip Odası'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

- Türkiye'deki vakaların yüzde 56'sının İstanbul'da olduğunu, İstanbul'un göz göre göre nasıl vahim bir duruma sürüklendiğini ancak 1 Nisan tarihinde öğrenebildik.

- Dünya ve Türkiye tıbbı bu süreçte COVİD-19 teşhis ve tedavisinde sadece PCR testine dayanarak karar verilemeyeceğini çoktan öğrendi.

- Oysa Sağlık Bakanlığı sadece, hala daha yeterli sayıda yapılmayan PCR testlerinde pozitif çıkan vakalarla ilgili rakamları açıklıyor.

- Yapılan açıklamalarda toplam test, vaka, vefat, yoğun bakımda yatan hasta, entübe hasta sayıları verilirken hastanelerde COVİD-19 teşhisiyle tedavi edilen hasta sayıları bile açıklanmıyor.

- Bu arada test yapıl(a)madan ya da test sonucu pozitif gelmeden hayatını kaybeden hastalara istatistiklerde yer verilmiyor.

- Netice itibarıyla, COVİD-19 vaka ve vefat sayılarını olduğundan çok daha düşük gösteren bu yaklaşıma karşı İstanbul Tabip Odası olarak sahadan topladığımız verilerle gerçek tabloyu raporlaştırıyor ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.

- İstanbul'da COVİD-19 teşhisiyle hastanelerde takip ve tedavi edilen hastaların sayısı çoktan binleri geçti. (İstanbul'da 45 gün içinde iki hastanenin yapılacağının açıklanması da durumun vahametini gösteriyor.)

- Hastanelerimiz COVİD-19'lu hastalarla dolup taşıyor, artık aynı odada iki hasta birlikte yatırılmak zorunda kalınıyor.

- İstanbul'da eskiden bu yana çok sıkıntılı olan yoğun bakım yataklarıyla ilgili sıkıntı da hızla kendini gösteriyor.

- Öte yandan Sağlık Bakanı 1 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında Türkiye'de COVİD-19'lu sağlık çalışanı sayısını 601 olarak açıkladı.

- Oysa bizim sahadan topladığımız bilgiler sadece İstanbul'daki COVİD-19'lu hekim, sağlık çalışanı sayısının çoktan bini geçtiğini gösteriyor.

- Pandemiye karşı yersiz, yanlış, hatalı politikalarınızın,  başarısızlığınız apaçık ortadayken “başarı hikayesi yazma” çabalarınızın kurbanı olmak istemiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER