İstanbul'da ürküten gelişme: 200'den fazla doktor koronavirüse yakalandı

Koronavirüs salgını tüm şiddetiyle sürerken, çarpıcı bir açıklama daha geldi. İstanbul'da koronavirüslü hastaları iyileştirmek için canla başla mücadele eden 200'ün üzerinde doktorun virüse yakalandığı belirtildi

İstanbul'da ürküten gelişme: 200'den fazla doktor koronavirüse yakalandı

Koronavirs salgını tüm şiddetiyle sürüyor.

Salgında en önemli görevi en ön cephede mücadele eden doktorlar yapıyor.

Ancak virüs doktorları da tehdit ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 601 sağlık çalışananın testlerinin pozitif çıktığını açıklamıştı. Bu rakamın sadece İstanbul'da 200'ü geçtiği belirtildi.

İstanbul Tabip Odası sadece İstanbul’daki zel hastanelerde 100’den fazla hekimin enfekte olduğunu, kentte virüs bulaşan toplam sağlık çalışanı sayısının kent 200’ün üzerine çıktığını açıkladı.

İstanbul Tabip Odası Aile Hekimliği Kolu üyesi Dr. Emrah Kırımlı da şu ifadeleri kullandı:

-  Testi pozitif çıkınca yüzde 99.9 doğruluk payı var. Ancak bazen ilk testi negatif çıkıp çalışmaya devam eden meslektaşlarımız da oluyor. 

- Sağlık çalışanları için hiçbir semptom gözetilmeksizin rutin testler yapılmalı. 

- Özellikle İstanbul ve İzmir genelinde şu saatten itibaren ateşi olmayan ancak tat almada sorun yaşayan, öksüren veya diğer belirtileri olan kişiler de Kovid-19 kabul edilerek izole edilmesi gerekir. 

- İlçeler bazında elimizde net veriler yok. Ancak çalışmak zorunda olup her gün işine giden insanların yaşadığı dar gelirli bölgeler vaka sayısı açısından biraz daha riskli olabilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER