Korkutan iddia: Sadece Ankara'da günlük 1000 vaka var!

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde günlük vaka 1000'in üzerine çıkarken, dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, Türk doktorlara dayandırarak verdiği haberinde "Sadece Ankara'da her gün 1000'in üzerinde vaka tespit ediliyor" iddiasında bulundu

Korkutan iddia: Sadece Ankara'da günlük 1000 vaka var!

Türkiye'de koronavirüs vakası giderek artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da "Durum çok ciddi" diyerek uyarıda bulunmuştu. Bakanlık günlük vaka sayısının da Türkiye genelinde 1000'in üzerine çıktığını açıklamıştı.

Ancak dünyaca ünlü haber ajansı Türk doktorlara dayandırarak verdiği haberinde sadece Ankara'da her gün 1000'in üzerinde vaka olduğunu ileri sürdü.

Reuters haberinde, “Ankara ve Gaziantep’teki hastanelerdeki yoğum bakım üniteleri ve acil servis odaları, Kovid-19 hastaları için ayrılmış durumda ve tam kapasite doluluk var” ifadesini kullandı.

Reuters’a konuşan Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, “Yakın bir süre önce sadece bölgedeki tek bir hastanede 200 vaka kayıtlara geçti. Sağlık çalışanları arasında enfeksiyon oranı da özellikle çok yüksek. Yetkililer muhtemelen tatil sonrasındaki iki haftada bir artış öngörecek Kovid-19 birimlerindeki yatak sayısını yüzde 25 artıracaklardır” dedi.

Ankara’daki Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise başkentte kabaca bir hesaplama ile her gün 1000 insanda virüs tespit edildiğini söylerken, “Hastalar, saatlerce sedyelerde bekliyor ya da evlerine gönderiliyor. Zatürre olanlar bile yer olmadığı için evlere gönderilebiliyor. Kovid-19 için ayrılmış yataklar doldu. Eğer siz toplu taşımada insanların yan yana oturmasına izin verirseniz, fabrikalarda omuz omuza çalışmasına izin verirseniz, insanları uyardığınız zaman sizi dinlemezler” diye konuştu.

Reuters’ın gördüğü belgelerde Ankara Sağlık Müdürlüğü bölgedeki hastanelere bir mektup göndererek klinik yatakların yüzde 50’sinin ve yoğun bakım ünitesindeki bütün boş yatakların Kovid-19 hastaları için ayrılması gerektiğini talep etti. Aynı belgede zorunlu olmayan ameliyatların da ertelenmesi istenildi.

Gönderilen belgede Ankara’daki yoğun bakım ünitesindeki yatakların yüzde 63’ünün dolu olduğu ve Ankara genelindeki bütün hastanelerdeki yatakların doluluk oranının yüzde 50 seviyesinde olduğu belirtilirken, “Pandemi bölgemizde halen kontrol altında” ifadesi yer aldı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER