Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. İlhan: 15 gün içinde daha sert önlemler gelecek!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 15 gün içinde hasta sayısında düşüş olmazsa daha sert önlemlerin geleceğini açıkladı. 

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. İlhan: 15 gün içinde daha sert önlemler gelecek!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, TRT Haber'de koronavirüs önlemleriyle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

İlhan, şöyle konuştu:

- Yeni tedbirlere harfiyen uyulması gerekiyor. Bu kurullarla dalga geçmek, ‘saat kaç ile kaç arası çıkacağım anlamadım’ demek yerine ‘nasıl daha iyi uyarım ve çevremi nasıl motive ederim?’ demek geriyor.

- Haziranda, temmuzda ve ağustosta keşke maske mesafe hijyeni devam etseydik şimdi daha iyi bir durumda olurduk. Önlem yorgunluğunun faturası ağır oldu.

- Hazirandan kontrollü eski yaşama doğru yol aldık. Kurban bayramı ve sonrasında izinlerin birleştirilmesi ve yaz rehaveti ile birlikte şehre dönüşlerle Ağustos'ta vaka (hasta/T24 düzeltmesi) sayısı binleri geçtik. Şimdi 4 bine doğru gidiyoruz. 

- Haziranda, Temmuz'da ve Ağustos'ta keşke maske mesafe hijyeni devam etseydik, yazı daha iyi geçirseydik. Önlem yorgunluğu içinde olmasaydık şimdi daha iyi bir durumda olurduk. Haziran çok büyük fırsattı.

- Vatandaşlar 'Koronavirüs yazın bulaşmaz, o geziyor ben niye gezmiyorum? O maske takmıyor ben niye takayım' anlayışıyla yaz sürecini doğru değerlendiremedi. 

- Maske, mesafe ve hijyene uyacaktık. İşimize gidecektik. İzin kullanacaktık. Memlekete gidecektik. Maalesef olmadı. Bir çığ düşmüşçesine birden bire herkes ‘bu süreçten kurtulduk’ diye düşündü.

- Gelinen noktada önlemler kaçınılmaz oldu. Bu önlemlere uyulmaması halinde çok daha sert yeni tedbirlerin gelebilir.

- Haziran treni kaçırıldı ama yeni tedbirlerle gelen bu treni yakalamak gerekiyor.

- Günlük hasta sayısının 5 bini bulması, gerçek bir ikinci pik yaşanması halinde önlemler daha da sertleşecek. 

- Sağlık bakımından baktığımızda iyi bir noktada değiliz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER