Koronavirüs erkekleri daha fazla öldürüyor: İşte nedeni

Dünya koronavirüs salgınıyla uğraşırken, ortaya salgının erkekleri kadınlara göre daha fazla öldürdüğü çıktı. Peki bunun nedeni ne?

Koronavirüs erkekleri daha fazla öldürüyor: İşte nedeni

Dünyada koronavirüs nedeniyle can kayıpları yaşanmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar gerçekleşen ölümlerde erkeklerin kadınlardan daha fazla olduğu belirtildi.

Peki bunun nedeni ne?

Nedenini 

Bu sorunun yanıtını Avustralya'nın La Trobe Üniversitesi'nden genetik profesörü olan Jenny Graves verdi.

Erkek ve kadınlardaki cinsiyet kromozomları ve içlerindeki genlerin farklılaştığını vurgulayan Graves temel nedenin burada saklı olduğunu belirtti.

Avustralyalı profesör koronavirüs sürecinde erkekler açısından en büyük sorunun Y genlerinden biri olan SRY'nin salgıladığı erkeklik hormonu olduğunu söyledi.

Testosteron seviyelerinin kalp rahatsızlıkları gibi diğer hastalıklarla ilişkisi biliniyor ve bu da yaşam süresini etkileyebiliyor.

Erkekler östrojen seviyelerinin kadınlara oranla daha düşük olmasının dezavantajlı bir durum olduğunu belirten Graves, östrojenin kadınları kalp rahatsızlıkları dahil birçok hastalıktan koruduğunu belirtti.

Kadınlardaki iki X kromozomunun tek bir X genin mutasyona uğraması halinde bir tampon görevi gördüğünü belirten Graves, erkeklerin bu tampondan mahrum olduğunu ifade etti.

Graves bir diğer sorunun erkeklerin bağışıklık sistemi olduğununun altını çizdi. Kadınların erkeklerden daha güçlü bağışıklık sistemleri olduğu uzun süredir biliniyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER