Koronavirüs için hiçbir tedbir almayan İngiltere bir anda sokağa çıkma yasağı ilan etti

İngiltere Başbakanı Boris Johson, koronavirüsün yayılımıyla başa çıkmak için İngiltere'deki yeni önlemleri açıkladı

Koronavirüs için hiçbir tedbir almayan İngiltere bir anda sokağa çıkma yasağı ilan etti

Koronavirüsle mücadele kapsamında doğal seleksiyonu model edinen İngiltere, bu kararından vazgeçerek ciddi tedbirler almaya başladı

İngiltere'de sokağa çıkma yasağı

Hafta sonu, havanın güzel olmasının da etkisiyle insanlar parkları ve açık havadaki diğer alanları doldurup, baharın gelişinin tadını çıkarmaya çalışırken, haftanın ilk günü, metroların ve trenlerin hala ne kadar kalabalık olduğunu gösteren fotoğraflar endişeleri daha da artırdı.

Açıklanan rakamlar koronavirüs vakalarının günlük artışının her gün biraz daha yükseldiğini gösteriyor ve yetkililer bir kere kısıtlamalara girişmişken sosyal mesafelenmeden azami faydayı elde etmeyi istiyorlar.

Eğer temasları yarıya indirebilirsek yeni vakaların sayısını yüzde 95 azaltmak mümkün olacak. Bilim insanları şu anda koronavirüs taşıyan her bir kişinin, virüsü 5 gün içinde ortalama 2,5 kişiye daha bulaştırdığını düşünüyor. Bu hesapla 30 gün içinde bir kişi 400 kişiyi hasta etmiş oluyor.

Fakat insanların birbirine normal temas düzeyini yarıya bile düşürsek, bunun 30 gün içinde o bir kişiden hastalığı alacak insan sayısını 15’e kadar düşüreceği hesaplanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 02:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER