Koronavirüs kan grubu önemli: Hangi kan grubunda olanlar daha şanslı?

Yapılan bir araştırma koronavirüste kan grubunun da önemini ortaya koydu. Araştırmaya göre kan grubu "0" olan kişilerin koronavirüse yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskinin daha az olabileceği belirlendi

Koronavirüs kan grubu önemli: Hangi kan grubunda olanlar daha şanslı?

Bilim dergisi Blood Advances'te yayımlanan bir araştırmaya göre kan grubu "0" olanların koronavirüse yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskinin daha az olabileceği ortaya çıktı.

Danimarka'daki araştırmada, 27 Şubat ile 30 Temmuz tarihleri arasında koronavirüs testi yapılan 473 bin 654 kişinin verileri incelendi ve pozitif çıkan sonuçlar, test yaptırmayan 2,2 milyon kişinin kan gruplarıyla kıyaslandı.

Buna göre;

- Testleri pozitif çıkan 7 bin 422 kişi arasında kan grubu 0 olanların oranı yüzde 38,4. Referans grubundaki 2,2 milyon kişi arasında kan grubu 0 olanların oranı ise yüzde 41,7.

- Virüs testi pozitif çıkanların yüzde 44'ünün kan grubu A, (Referans grubunda yüzde 42,4) yüzde 12'sinin kan grubu B (Referans grubunda yüzde 11) ve yüzde 5'inin kan grubu da AB (Referans grubunda yüzde 4).

- Yani 2,2 milyon kişilik referans grubuyla kıyaslandığında, kan grubu 0 olanların pozitif çıkma oranı, diğer kan gruplarına göre daha düşük.

Kanada'da yapılan araştırmanın sonuçları ise kan grubu "0" olanların hastalığı ağır geçirme riskinin daha düşük olabileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmada 21 Şubat'la 28 Nisan arasında yoğun bakımda tedavi gören 95 hastanın verileri incelendi.

Buna göre;

- Hastalardan 57'sinin kan grubu 0 ya da B. 38'inin ise A ya da AB.

- A/AB kan grubuna sahip hastaların toplam yüzde 84'ünün mekanik solunum cihazına bağlanması gerekti.

- O/B kan grubuna sahip hastalarda ise solunum cihazına bağlanma oranı yüzde 61.

- Aynı şekilde kan grubu A ya da AB olan hastaların yoğun bakımda kalma ortalaması 13,5 gün.

- 0 ya da B kan grubundaki hastaların ortalaması ise dokuz gün.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER