Koronavirüs kan gruplarını farklı etkiliyor: En şanssız grup bakın neymiş!

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden 120'den fazla bilim insanının sürdürdüğü bir araştırma, kan grubunun koronavirüs hastalığına yakalanma ihtimalini etkileyebileceğini ortaya koydu

Koronavirüs kan gruplarını farklı etkiliyor: En şanssız grup bakın neymiş!

Dünya genelinde koronavirüse (Kovid-19) yakalanan kişi sayısı 7 milyonu geçerken can kaybı da 400 bini aşmış durumda. Hastalığın tedavisi ve önlenmesi üzerine faaliyetler son hızla devam ederken koronavirüs'ün karakteristiği üzerine araştırmalarda çok farklı katmanlarda ilerliyor.

Euronews'in haberine göre, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden 120'den fazla araştırmacının yürüttüğü bir çalışma kan grubunun Kovid-19 hastalığına yakalanma ihtimalini etkileyebileceğini ortaya koydu.

A grubu yüzde 45 riskli

MedRvix sitesinde yayınlanan fakat henüz hakem incelemesinden geçmeyen makaleye göre İspanya ve italya'dan 1610 hasta ve 2205 kişilik kontrol grubu ile yapılan çalışmada A pozitif kan grubuna sahip hastaların solunum yolu rahatsızlığı yaşama ihtimalinin yüzde 45 daha fazla ve 0 grubu hastaların ise yüzde 35 daha az riski olduğu tespit edildi.

Kan grubunun SARS hastalığına yakalanma oranında etkili olduğunun tespit edilmiş olduğunu ilk klinik raporların da Kovid-19'da böyle bir durum olduğuna işaret ettiğini belirten araştırmacıları kendi sonuçlarının da bu tahminlere paralellik arz ettiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER