Koronavirüs mutasyonundan nasıl korunabiliriz: Prof. Tevfik Özlü'den flaş açıklamalar

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından koronavirüs mutasyonu hakkında açıklama yaptı. 

Koronavirüs mutasyonundan nasıl korunabiliriz: Prof. Tevfik Özlü'den flaş açıklamalar

Dünya, yeni çıkan koronavirüs mutasyonunun paniğini yaşarken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, nasıl korunmamız gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Özlü, şu ifadeleri kullandı:

- SARS-CoV-2 VUI 202012/01 hakkında çok şey konuşuluyor. Henüz tek bildiğimiz: virüsün bu varyantının daha kolay ve hızlı yayılması.

- Bunun bize söylediği ise: “aşılanıncaya kadar sosyal izolasyon, fiziksel mesafe, maske ve el hijyenine öncekinden iki kat daha fazla dikkat et”

- Bulaşıcılığı ne kadar artarsa artsın, virüs kendi başına bize bulaşamaz. Onu taşıyan biri, ancak bize bulaştıracaktır.

- Virüsü bize bulaştıracak kişi: sevdiğimiz, güvendiğimiz, bize zarar vermeyeceğine inandığımız, yanında kendimizi güvende hissedip tedbiri elden bıraktığımız, araya mesafe koymadığımız, sarılıp kucaklaştığımız, birlikte yiyip içtiğimiz biri olacaktır.

- Virüs mutasyon geçirip, daha tehlikeli hale gelse bile, eğer biz ona fırsat vermedikçe, bize zarar veremez.

- 2021'i de 2020 gibi virüse kaptırmayalım. Sevdiklerimize zarar vermemek ve sevdiklerimizden zarar görmemek için, aşılama ile salgını durduruncaya kadar hane halkımız dışındakilerle aramıza mesafe koyalım, evimizde hane halkımızla kalalım.

- Hepimizin hayatı zora girdi, yorulduk. Bu sürecin daha da uzamaması, zararın büyümemesi için birbirimize yardım edelim. Bir araya gelmeyelim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER