Koronavirüs poşetten, elbiseden bulaşır mı? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik açıklamalar

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs ile ilgili olarak “Poşetten, elbiseden bulaşsaydı bugün vaka sayısı onlarca kat fazla olurdu” açıklamasında bulundu

Koronavirüs poşetten, elbiseden bulaşır mı? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan kritik açıklamalar

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, virüsün bulaşıcılığı hakkında tecrübelerini paylaştı.

Ceyhan, şunları söyledi:

“Bu virüsün yüzde 90 bulaşma yolu karşılıklı damlacık yoluyla. Yani iki insan 1.5 metreden yakın konuşurken çıkan damlacıkla bulaşıyor. Poşetten, elbiseden bulaşsaydı bugün vaka sayısı onlarca kat fazla olurdu.”

AVM'ler büyük risk

Tedbirlerin kaldırılmasında en büyük tehlikenin AVM’lerde olduğunu belirten Ceyhan, “AVM’lerin tam kapasiteli açılması büyük risk. Virüs kapalı yerde kalıyor. Mağazaların camı yok. AVM içindeki klimalar dolaşımı sürekli taşıyor. Biz bunu Diamond Princess gemisinde gördük. Damlacık 1.5 metreye gider diyoruz ama havalandırma çok daha uzak mesafeye götürüyor” dedi.

Otellere herkes gidemeyecek

“Tatile gidebilecek miyiz?” sorusuna cevap veren Ceyhan, “Şehirler arası dolaşımın açılmasına bağlı. Bulunduğunuz ilde ya da gideceğiniz ilde salgının belli oranda kontrol altına alınmış olması gerekir. Ben kuralların ilk İstanbul’da kaldırılacağını düşünüyorum. Çünkü ilk kontrol noktasına İstanbul ulaştı. Yazlığı olanlar belki gidebilecek ama otellere herkes gidemeyecek. Ülkelerin durumuna da bakılacak” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER