Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin defin işlemlerinde flaş değişiklik!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, koronavirüs Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin cenaze ve defin işlemlerinde yapılması gerekenlerin yer aldığı rehberini güncelledi. Buna göre ceset torbası, kireç ya da özel mezarlık olması gerekmiyor

Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin defin işlemlerinde flaş değişiklik!

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan kararlar doğrultusunda cenazelerin nasıl defnedileceğine yönelik yayınlanan rehberde yer alan bilgiler güncellendi.

Normal mezarlıklara defnedilecekler

Cenazeler normal yıkandıktan ve kefenlendikten sonra cenaze torbasına da ihtiyaç duymadan normal mezarlıklara defnedilebilecek. Güncellenen rehberde şu bilgiler yer alıyor:

Olası vaka tanımına uyan ve enfeksiyon bulguları ağırlaşarak devam eden kişilerden alınan ilk numunenin üst solunum yolu numunesi olması ve test sonucunun negatif olması; KOVID19 enfeksiyonu şüphesini dışlamaz. İbaresi eklendi.

Cenaze torbası kullanılmayacak

Tazyikli su kullanımı, cenazeden enfekte sıvıların sıçramasına ve aerosol oluşturarak hastalık bulaşına neden olabilecek işlem olması nedeniyle cenazenin yıkanması sırasında bu işlemden kaçınılmalıdır.

Cenaze sahipleri, cenazeye sarılmamalı ve yakın temasta bulunmamalıdır.

Cenaze normal şekilde kefenlenmelidir, cenaze torbasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Özel bir mezarlığa gerek duyulmadan, defin yerine kireç serpilmesi gibi bir tedbire gerek olmadan normal mezarlık alanına defnedilmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER