Koronavirüs sıcağa dayanıklı çıktı: 60 derecede çoğalmaya devam etti

Fransız bilim insanları koronavirüs üzerinde yaptığı deneyde virüsün sıcaklığa karşı dayanıklı olduğu gözlemlendi. 60 dereceye maruz kalan virüs çoğalmaya ise devam etti

Koronavirüs sıcağa dayanıklı çıktı: 60 derecede çoğalmaya devam etti

Fransa’nın Aix-Marsilya Üniversitesi’nde Prof. Demi Charrel ve ekibi koronavirüsü deney için bazı insanlardan alarak maymunların hücrelerine enfekte etti. Söz konusu hücreler temiz ve kirli şeklinde iki farklı ortamda denenmesi için tüplere konuldu. Biyolojik bulaşıcılığı test edilmek için simüle edildi. Ancak 1 saat boyuca 60 derece sıcaklığa maruz kalan temiz tüpteki virüs etkisizleşirken kirli tüpteki virüslerin bazıları hayatta kaldı.

Araştırmada sıcaklık artışının virüslerin enfekte etme özelliğini azalttığını ancak yaşayan bazı türlerinin yeni enfeksiyonlara neden olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Aynı deneyde virüsler 92 derecelik sıcaklarla da test edildi ve bu seviyedeki sıcaklığın virüsleri tamamen etkisiz hale getirdiği görüldü. Ancak araştırmacılar yüksek sıcaklığın virüsün RNA’sını bölme riski taşıdığına da dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER