Koronavirüs tedavisinde önemli gelişme: Türk doktorlar buldu

​​​​​​​ODTÜ'lü doktor Akın Akdağ: Koronavirüs tedavisi için başvurulan klorokini tamamen basit başlangıç malzemelerinden başlayarak 10 günde yerli imkanlarla sentezlemeyi başardık.

Koronavirüs tedavisinde önemli gelişme: Türk doktorlar buldu

Koronavirüs tedavisinde Türk doktorları önemli bir gelişma kaydetti.

ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Akın Akdağ, klorokinin sıtmanın etkin olduğu bölgelerde bu hastalığı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olduğunu belirterek,  bu ilacın hammadde üretimini yerlileştirmeye olanak sağlayacak yöntemi geliştirmek için laboratuvarda deneysel çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Doktora öğrencisi Gizem Ünay, yüksek lisans öğrencileri Doruk Baykal, Berçin Asya ve Umut Aydemir'le birlikte gönüllü olarak klorokin sentezlemek için çalışmaya başladıklarını bildiren Akdağ, şöyle konuştu:     

- Öncelikle klorokinin yapısını inceledik. 

- İçindeki etken maddeleri iki ayrı koldan sentezlemek için çalışma yürüttük. 

- Tamamen basit başlangıç malzemelerinden başlayarak 10 günde bu maddeyi yerli imkanlarla sentezlemeyi başardık.

- Deneysel amaçlı olduğundan sadece laboratuvarımızda olan malzemeleri kullanarak az miktarda klorokin sentezledik. 
- Laboratuvarımızın bazı maddelere olan ihtiyacının karşılanması için proje desteği bulabilirsek daha büyük miktarlarda üretim yapabileceğimiz konusunda umutlarımız arttı.

- Bizim yöntemimizde literatürde bulunmayan bazı basamaklar da var. Bunun için uluslararası yayın hazırlıklarına da başladık. Öğrencilerimizle birlikte çalışmamızda başarıya ulaşmış olmaktan oldukça mutluyuz.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER