Koronavirüs yayılıyor: İstanbul'da rakam yüksek, 1000'den fazla sağlık çalışanı hasta

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof.Dr. Sinan Adıyaman, "İstanbul'da koronavirüs olan sağlık çalışanı sayısı 1000'i geçti. İzmir'de bu sayı 111, Ankara'da 100-150 arası" dedi

Koronavirüs yayılıyor: İstanbul'da rakam yüksek, 1000'den fazla sağlık çalışanı hasta

Koronavirüs salgını giderek yayılıyor. Üstelik sağlık çalışanları arasında da sayı her geçen gün artıyor.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Prof.Dr. Sinan Adıyaman, son durumu açıklarken çarpıcı bilgiler verdi. Adıyaman'ın konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

-  Türkiye’nin birçok yerinden bilgi geliyor bize özellikle 3 büyükşehirden. Test negatif çıkıp ama klinik olarak ve radyolojik olarak tomografi ve akciğer filmi olarak Covid-19 teşhisi konulup Covid tedavisi yapılan hastalar var.

- Bu testin duyarlılığı yüzde 55-60 yani yüzde 40 oranında 45 oranında yalancı negatif verebiliyor. Virüs varken de negatif verebiliyor. Onun için zaten tekrarlanıyor bunlar hatta ikinci testte de bazen negatif gelebiliyor. Dolayısıyla bunlar hesaplanırken en azından klinik olarak Covid tedavisi yapılan ve radyolojik olarak hani biz de tomografi kullanımı çok sağlıklı değildir ama burada işe yaradı. Çok kullanılıyor. Test negatif gelmesine rağmen Covid tanısı almış hastaların da ilave edilmesi hasta sayısını artıracaktır.

- Sağlık çalışanlarından ne kadar hangi ilde ne kadar sağlık çalışanı bu işten etkilendi, o konuda bilgiler geliyor. İstanbul’da binin üzerinde, test pozitif gelen  sağlık çalışanı Covid-19 hastalığına yakalanmış sağlık çalışanı İstanbul’da binin üzerinde, İzmir’de 111, Ankara’da 100-150 arasında bir bilgi gelmişti.

- Bir baskılama yöntemi olması lazım. Bir yandan siz 65 yaş üstünü ve 20 yaş altını sokağa çıkma yasağı veriyorsunuz, sonra bir gün sonra bir genelgeyle 18-20 yaş arası çalışanları  tekstil ve tarımda çalışan, inşaatta çalışanları çıkabilir diyorsunuz. Baskılama yöntemi yapılması lazım artık.  Bir strateji olarak bunun uygulanması lazım. Onun için de hayatı birazcık yavaşlatmak gerekiyor. 

- Siz hem insanlara dışarı çıkmayın derseniz hem de milyonlarca İstanbullu ya da Türkiye’nin dört bir yanından milyonlarca insan 18-20 yaş arası genç ya da 20-65 yaş arası olan orta yaşlı insanlar dışarı çıkıp çalışırlarsa bu salgını önlemeniz mümkün değil.

- Bizim söylediğimiz toplumsal hareketliliğin ciddi ölçüde yavaşlatılması gerekiyor. Ve katı bir izolasyonun uygulanması gerekiyor. Bunun için de çok ciddi olmak gerekiyor. Biz ne diyoruz, önce tanı test yapacaksınız, ikincisi tanıyı koyacaksınız, üçüncü de tecrit edeceksiniz, dördüncü takip edeceksiniz, beşinci de tedavi edeceksiniz. Bunlar olmadan gerçekten bir salgınla mücadele etmenin imkanı yoktur.

- Hayat ne zaman normale döner? Bizim danışmanlarımız var, uzmanlık derneklerinden, bizim ekiplerimiz var onların söylediği bir 9 haftayı bulur diyorlar, bir plato çizmesi için.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER