Koronavirüse karşı aspirin mucizesi! 

Koronavirüs salgını etkisini sürdürürken, tüm dünyada en çok kullanılan ağrı kesici ilaç aspirinle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı

Koronavirüse karşı aspirin mucizesi! 

Dünyada koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken, vaka sayısının 44 milyona ulaştığı belirtiliyor.

Pek çok ülkede koronavirüse karşı ilaç ve aşı çalışmaları sürerken, ABD'den gelen bir haber herkesi şaşırttı. ABD'deki  Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma dünyada en yaygın ilaç olarak kullanılar aspirinin koronavirüsle mücadelede olumlu sonuç verdiğini ortaya çıkardı.
 
Hastanede tedavi gören hastalar arasında düzenli olarak aspirin kullananların ölüm riskinde yüzde 47 düşüş saptanırken,  yoğun bakıma kaldırılma oranlarının %43, solunum cihazına bağlanma oranlarının ise %44 daha az olduğu görüldü.

Aspirin kullanımının koronavirüsten ölüm riskini de neredeyse yarı yarıya azalttığı da ifade edildi. 

Araştırma ekibinin başındaki isim olan Dr. Jonathan Chow klinik çalışmalarla desteklenmesi gerekse de elde ettikleri bu bulguların koronavirüsün seyri için kritik önem taşıdığını belirterek, "Eğer araştırmamız onay alarak kanıtlanırsa aspirin dünya çapında koronavirüste ölüm oranını düşürmek için kullanılacak ilk tezgah üstü ilaç olabilir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER