Koronavirüse karşı en şanslı iller

Türkiye koronavirüsle mücadelesini sürdürürken, salgına karşı en şanslı iller de açıklandı

Koronavirüse karşı en şanslı iller

Dünyada olduğu gibi ülkemizde koronavirüsle mücadele sürüyor.

İnsanoğlu, bu büyük felaketi en az hasarla atlatmak için elinden geleni yapıyor.

Virüse yakalananların oranlarının bazı bölgelere ve illere göre değişiklik gösterdiği belirtiliyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, salgınla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Taşova'nın açıklamaları şöyle:

- Korunma önlemlerinde 2 temel korunma yolu ön plana çıktı. Birincisi sosyal mesafeyi korumak diğeriyse sık sık el yıkamak. Hasta insanların maske takması gerekiyor.

- Eldiven ile insanlar kendisini koruduğunu sanıyor ama kendisini de korumuyor her yere dokunup el hijyenini ihmal ediyor. Eliniz ney ise eldivende o oluyor. Her yere dokunup sonra maskesini veya saçını düzeltiyor. O yüzden eldiven yerine el hijyeninin uygulanması son derece önemli.

- 26 derecede ve nemli ortamda virüsün yaşamadığı, kırılacağı veya aktivitesinin azalacağı gibi bir beklentide var. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Türkiye'nin en sıcak illerinden biri de Adana. Kavurucu sıcakların gelmesiyle birlikte virüsün yayılma etkisi kaybolabilir. 

- Bu yeni bir hastalık. Günler geçtikçe verilerimiz çoğalıyor. Ama şimdi ilk veriler buraya doğru gidiyor gibi. Belki Adana'da virüs daha çabuk kırılabilir. İnşallah öyle olur.

- Sokağa çıkma yasağı gibi kararlar devletin kararlarıdır. Kendi adıma söylemek gerekirse bizim gibi iç içe yaşayan toplumlar için bazı yerlerde sokağa çıkmanın kısıtlanmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

- İtalya'ya bizim yapımıza çok benziyor. Biz yaşlılarımız ile yaşıyoruz. Yaşlı ve diğer kişilerin bu süreci ciddiye almamız gerekiyor.

- Atlatılması gereken bir süreç var ve bu sürede de yayılımı en aza indirgeyerek özellikle riskli gruplara bunun bulaşmasını engellemek istiyoruz.”

-  Gençlerde özellikle altta yatan hastalığı varsa veya 30 yaşında sigara içiciyse ya da 50 yaşında diyabet, hiper tansiyon gibi rahatsızlıkları var ise bunlar riskli grup.

- Çin ve İtalya'daki verilerde gösterdi yaşlı veya altta yatan hastalığı bulunanlar sıkıntılı. Esas olan bu. Yaşlılarda 2 veya daha fazla hastalığı olanlar var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER