Koronavirüsten ölenin cenazesi nasıl yıkanacak? Diyanet'ten açıklama

Koronavirüs nedeniyle bir açıklama daha yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, salgın hastalık nedeniyle ölenlerin nasıl defnedileceğini açıkladı

Koronavirüsten ölenin cenazesi nasıl yıkanacak? Diyanet'ten açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüsten hayatını kaybedenlerin cenazelerinin nasıl defnedileceğini açıklarken, "Cenazelerin, geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin de riskli olduğu durumlarda, ceset torbası veya tabutla defnedilmesi de caizdir" ifadeleri kullanıldı.

Diyanet'in bir soru üzerine verdiği cevap şöyle:

- Salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının, olabildiğince az sayıda kişiyle ve bekletmeden kılınması tercih edilmelidir.

- Ayrıca hastalığın bulaşmaması için gerekli tedbirler alınmalı, bu bağlamda cenaze namazına iştirak edenler arasında yeterince mesafe bırakılmalıdır.

- Bu durumda birden fazla cenaze varsa hepsi için tek bir namaz kılınması yeterlidir.

- Hastalığı bulaştırma riski sebebiyle yetkililerce hemen defnedilmiş olan cenazenin namazı daha sonra kabrine karşı birkaç kişiyle kılınabilir.

- Hastalığın bulaşma riskine karşı uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gerekli koruyucu tedbirler alındıktan sonra cenazenin usulüne uygun bir şekilde yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesi gerekir.

- Alınacak bütün bu tedbirlere rağmen cenaze yıkandığı ve usulünce kefenlendiği takdirde bu hastalığın başkalarına da sirayet etme tehlikesi varsa; uzaktan cenaze üzerine su tutularak veya serpilerek yıkama işlemi gerçekleştirilir.

- Bu uygulamanın da riskli olduğu durumlarda yetkililerin de talimatlarına uyularak koruyucu kıyafetlerle cenazeye teyemmüm aldırılır.

- Cenazeye teyemmüm yaptırılmasının da hastalığın bulaşması açısından riskli olduğu hallerde zaruret sebebiyle teyemmüm de terk edilir ve o haliyle namazı kılınarak defni sağlanır.

- Cenazelerin, geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin de riskli olduğu durumlarda, ceset torbası veya tabutla defnedilmesi de caizdir.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 03:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER