Koronavirüsü araştırmasında ortaya atılan iddia kafaları karıştırdı!

ABD'nin saygın eğitim kurumlarından MIT'nin yaptığı koronavirüs araştırması bilim dünyasında şaşkınlık yarattı. MIT'e göre koronavirüs 8 metre mesafeden de bulaşabilir

Koronavirüsü araştırmasında ortaya atılan iddia kafaları karıştırdı!

Çin'in Vuhan kentinde başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüs salgınına yakalanmamak için en önemli etken, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat etmek olarak uzmanlar tarafından açıklansa da, ABD'nin saygın eğitim kurumu MIT'den korkutan bir iddia geldi.

8 metreye kadar yayılabilir

MIT’de doçent doktor olarak çalışan Lydia Bourouiba, koronavirüs salgını patlak verdiği dönemde uzmanların, “Virüs havadan bulaşıyor ve 1.5 metre uzaktaki insana yapışabiliyor” açıklamasını eleştirdi.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan makalesinde Bourouiba, virüsün 1.5 metre gidebileceğine dair tahminin 1930’lardan kalma teknik ve modellemelerle yapıldığını öne sürdü.

Kariyerinde salgın hastalıkların bulaşması ve öksürük ve hapşırığın dinamiklerini yıllardır çalışan Bourouiba, koronavirüsünün de 8 metreye kadar yayılabildiğini ve saatlerce kalabildiğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER