Koronavirüsü yenen hastalarda kalıcı hasar oluşuyor

Koronavirüsten iyileşen hastaların raporlarından yapılan derlemeye göre, koronavirüsü atlatan hastaların akciğerlerinde kalıcı hasar meydana geliyor

Koronavirüsü yenen hastalarda kalıcı hasar oluşuyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsünden bugüne kadar 10 bini aşkın insan iyileşti. Koronavirüsten iyileşen hastalarda hastalığın hafif veya orta şiddette olduğu ya da iyi bir tedavi aldığı düşünülüyor. 

Koronavirüs genellikle alt solunum yollarını etkiliyor. ve  enfekte olanların çoğu kuru öksürük, nefes darlığı veya pnömoni (zatürre) belirtileri gösteriyor. 

Uzun vadeli etkileri onaylamak için erken

Hong Kong'da yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsten iyileşen hastalarda kalıcı hasar meydana gelebiliyor. Hastaneden taburcu edilen 12 hastayla yapılan araştırmaya göre, hastaların iki veya üçünün akciğer fonksiyonlarında azalma olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, uzun vadeli etkileri onaylamak için henüz çok erken olduğunu dile getirdi.

"Fonksiyonları yüzde 20 ile 30 düşebilir"

Hong Kong'daki Princess Margaret Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi Tıbbi Direktörü Dr. Owen Tsang Tak-yin, "Bazı hastalarda iyileşme sonrasında akciğer fonksiyonu yaklaşık yüzde 20 ile 30 oranında düşebilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 03:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER