Ne diyorsun doktor! Prof. Dr. Alpay Azap'tan ikinci dalga uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs süreciyle ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı

Ne diyorsun doktor!  Prof. Dr. Alpay Azap'tan ikinci dalga uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Alpay Azap, koronavirüs süreciyle ilgili bir açıklama yaptı. 

Haber Global'de canlı yayına çıkan Azap'ın açıklamaları şöyle:

- Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var.

- Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar.

- Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği, insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor.

- Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi.

- Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor.

- Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER